Test skládacího kruhového softboxu

Už nějakou dobu přemýšlím, že bych osvěžil své portfolio portréty nasvícenými kruhovým zdrojem světla. Narazil jsem na malý skládací kruhový softbox a zajímalo mě, jakých výsledků s nim jde dosáhnout. Rozhodl jsem jej proto otestovat.

Použití softboxu je velmi snadné – stačí jej nasadit na blesk, který necháte nasazený na fotoaparátu. A pak už jen takhle napřímo blýskáte – jednoduché jak facka. Díky tomu, že je softbox skládací je snadné jej nosit neustále sebou. Ve složeném stavu má průměr 27cm, po rozložení má cca 45cm a ten bílý pás je 12cm široký. Hloubka rozloženého sotboxu je 16cm a kolem se nachází několik rozložitelných tyčí, díky kterým má softbox pevný tvar a nehroutí se. Tyto tyče jsou rozdělené na dvě části a uprostřed je magnet, takže jejich rozložení je otázka chvíle. Díra na objektiv uprostřed je vhodná pro objektivy do průměru cca 10cm. K zajištění softboxu na menší objektivy slouží guma uprostřed, kterou můžete stáhnout a upevnit tak softbox, aby se během focení nehýbal nebo z fotoaparátu nepadal.

2015-05-27-DSCF9779  2015-05-27-DSCF9775 2015-05-27-DSCF9774

Při rozbalení softboxu jsem narazil na problém. Nemám zrcadlovku a můj kompaktový Fujifilm X-E2 s nasazeným bleskem byl dost malý na pohodlné použití softboxu. Délka mezi otvorem na objektiv a otvorem na blesk je 9cm. Blesk tam dosáhl taktak a musel být ještě k tomu nasměrován trochu výše. U zrcadlovek, které mají kvůli hledáčku sáňky na blesk umístěné výše by podobný problém nehrozil.

Pokud bych měl najít vhodné označení pro tento netradiční modifikátor světla, asi bych použil slovo „divnověc“. Po nasazení na fotoaparát vypadá celá sestava hodně zvláštně. Pokud s tím plánujete fotit někde na veřejnosti, nebo při nějakých akcích, připravte se na to, že budete středem pozornosti.

Samotné focení s tímto softboxem už je ale pohoda. Nemusíte se starat o umístění blesku, je to velmi jednoduché a při minimálních starostech se tím dá dosáhnout zajímavých výsledků. Světlo blesku je dost změkčené a nasvícené osoby nepůsobí tak ploše jako v případě, kdy byste blýskali bleskem z foťáku přímo bez softboxu.

Výsledkem jsou portréty s měkkými stíny. Odlesk softboxu v očích focených osob působí spíše jako kruhové bodové světlo. Ta díra uprostřed softboxu tam moc znatelá není – to byste museli fotit jen detail očí z hodně malé vzdálenosti. Při záběru na dvě třetiny postavy, nebo celou postavu, už bude softbox působit v očích jen jako bílá tečka.

Pozor si dejte u lidí s mastnější pletí – softbox dělá díky velikosti a přímému nasvícení trochu větší odlesky (pořád ale mnohem menší, než kdybyste fotili napřímo jen bleskem). Stejně tak je problematické tímto sotboxem fotit lidi s brýlema. Tam se to dá řešit tím, že si je nasměrujete do takového úhlu, kdy odlesky v brýlích nebudou tak viditelné.

Ukázkové snímky

2015-05-19-DSCF8361

Hned co jsem si softbox přinesl domů, musel jsem ho na někom vyzkoušet a protože nikdo nebyl zrovna po ruce, hodil jsem foťák se softboxem na stativ a udělal rychlý autoportrét. Foceno na ohnisko 56mm (84mm ekv.). Při převodu do čb se s takto svícenými portréty dá dobře vyhrát. Výsledek vůbec nevypadá ploše a nikde nejsou ostré stíny, ani na pozadí.

2015-06-04-DSCF0809 2015-06-04-DSCF0799

Oba snímky pořízené na ohnisku 56mm. Čím blíže budete k focené osobě, tím bude efekt kruhového nasvícení znatelnější – v očích půjde více zřetelně vidět ten kruh. Při focení větší části postavy už budete pak stát dále, nasvícení bude plošší a v očích pak uvidíte jen bílé tečky. Ale ani v takovém případě nečekejte za focenou osobou ostré stíny, ani když ji postavíte hned ke zdi.

petra_before_after

Ohnisko 98mm a ukázka před a po úpravě. Pokud je focená osoba dobře nalíčená, nebo má dobrou pleť (jako v tomto případě), není s odlesky problém. Jinak může hrozit, že kvůli přímému nasvícení se bude pleť lesknout a budete tak muset fotky doladit v postprocesu.

2015-06-04-DSCF0764 2015-05-25-DSCF8940

2015-06-04-DSCF1054 2015-06-04-DSCF1052

 

Zhodnocení

Jde o zajímavý způsob svícení, třeba když chcete zkusit něco nového nebo se nechcete trápit s odpalováním blesku mimo fotoaparát a vymýšlením vhodného modifikátoru. Je vhodný i pro začátečníky, protože s nim nejde v podstatě nic úplně zkazit 🙂

Nepohodlnost při používání vychází z toho, že jsem jej používal na malé bezzrcadlovce. Doporučil bych jej používat spíše na klasických zrcadlovkách. Co mi ale docela vadilo bylo to, že softbox zakryl výhled na focenou osobu a komunikace tak byla trochu komplikovanjší. Fotograf je tak schovaný za softboxem při komunikaci s focenou osobou je pak potřeba dávat foťák od oka, aby bylo na focenou osobu vidět.

Asi bych tento kruhový softbox nedoporučil k focení reportáží. Ne že by to nešlo, ale vzhledem k tomu jak pak sestava vypadá by pak přitahovala možná až moc pozornosti a třeba focení v davu by mohlo být problematické.

Za zapůjčení softboxu děkuji e-shopu PhotoTools, najdete jej na této stránce.

 

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

1 odpověď

  1. Dr.Ozdi napsal:

    Brada a krk hned pod ní vypadá nějak nepřirozeně, jinak slušný výsledek za pár kaček
    Dr.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *