Test mobilních softboxů pro externí blesk

Už nějakou dobu hledám modifikátor pro externí blesk, který by byl skladný, snadno přenosný a praktický pro venkovní focení. Nedávno jsem v nabídce PhotonEurope narazil na tyto dva mobilní softboxy a rozhodl jsem se vyzkoušet, jak se s nimi pracuje.

Jedná se o šestihrané softboxy o průměru 50cm a 60cm. Ta větší varianta má průměr sice jen o 10cm větší, ale je taky mnohem hlubší. Softboxy obsahují dvě difusní látky pro lepší rozptýlení světla. Držák blesku a softboxu je v obou variantách stejný. Velkou výhodou je možnost držet celou sestavu v ruce. Pozici blesku a výšku umístění softboxu na držáku lze regulovat a tak je možné sestavu přizpůsobit bleskům všech velikostí. Součástí držáku je i otvor pro uchycení studiového deštníku.

Konstrukce samotného softboxu je řešena zajímavým způsobem. Softbox se vypíná šesti tyčemi, které jsou připojeny do kruhové části s otvorem pro externí blesk. Složení a rozložení softboxu je otázkou několika sekund. Stačí každou tyč napnout směrem do strany tak, aby zapadla do zámku. Tyče tak drží v napnuté poloze a vypnout tak obě difusní látky. Pro složení stačí u každé tyče potáhnout páčku, která uvolní zámek a tyč se uvolní.

Softboxy v praxi

Nejvíce mě zajímalo, jak se bude se softboxy pracovat. Bohužel jsem je dostal zapůjčené bez těch brašen. Díky rozměrům softboxů je pravděpodobně neschováte do běžného batohu nebo brašny. Nicméně jsem zjistil, že pokud máte sebou i stativ, lze dost pohodlně softbox přenášet přímo se studiovým stativem. Stačí sklopit držák směrem dolů, složit softbox a stáhnout jej přiloženou gumovou páskou a v takto složeném stavu není problém sestavu stativu se softboxem přenášet.

Pro venkovní využití je pro mě prioritou, jak se takový modifikátor používá v případech, kdy začne foukat vítr. Třeba takový studiový deštník je nejlevnější a nejjednodušší možnost pro změkčení světla. Ale stačí aby trochu zafoukal vítr a můžete se spolehnout, že celá sestava poletí k zemi. Ani zatížení stativu moc nepomůže – jak se vítr opře do velké plochy deštníků, je konec. Pro venkovní focení jsem občas používal i tzv. easy softbox, což je taky skládací softbox (jen čtyřhranný). Ten je ale uchycen k držáku hodně volně a při silnějším větru (nebo při přenášení stativu) vypadává.

A tím se dostávám k největší výhodě těchto dvou softboxů. Jak jsem si ověřil, dá se s oběma fotit bez problému i za větrného počasí. Ten malý softbox jsem podrobil hodně silné zkoušce – když jsem s nim fotil, foukal extrémně silný vítr. I když to bylo hodně náročné, tak i v takových podmínkách jsem ten 50cm softbox udržel v druhé ruce a fotil bez stativu. Ten větší softbox jsem pak podrobil další zkoušce, když jsem fotil na kopci kde dost vyfukovalo. Softbox jsem měl na stativu a aniž bych musel stativ něčím zatěžovat, tak bez problému to ustál a ani jednou nespadl. To byly podmínky ve kterých bych nad použitím deštníku nemohl ani uvažovat a při použití zmíněného easy softboxu bych byl nervózní, jestli mi neuletí (což je problematické třeba když fotíte někde u silnice, nebo u vody, nebo na skále…).

Srovnání 50cm vs 60cm

Musím se přiznat, že jsem měl původně v plánu nafotit hromadu srovnávacích snímků pro srovnání obou softboxů. Bohužel mi v průběhu testování odpadlo hned několik naplánovaných focení. A navíc jsem zjistil, že se mi s tím větším 60cm sofboxem fotí tak dobře, že jsem jej používal ve většině případů.

Každopádně v těch málo případech kdy jsem zkusil použít oba softboxy vedle sebe, nepozoroval jsem žádné extra velké rozdíly. Když bych nafotil stejnou scénu každým softboxem zvlášť a pak dal vedle sebe ty snímky, asi bych těžko rozlišil který softbox byl použit.

2015-09-28-DSCF0631 2015-09-28-DSCF0632

Poznali byste na první pohled rozdíl? Musel jsem fotit schválně širokým ohniskem a dostat softbox do záběru, abych pak mohl jednoznačně rozeznat jednotlivé záběry. První snímek je nasvícen 60cm softboxem, vpravo pak menším 50cm.

Osobně bych volil menší verzi jen pokud chcete za každou cenu co nejvíce mobilní a nenápadnou sestavu. Bohužel i ta je ve složeném stavu dost velká a pravděpodobně ji budete přenášet zvlášť v dodané brašně. Do fotobatohu/fotobrašny se vám určitě nevleze. A při přenášení ve sklopeném stavu na stativu už je ten rozdíl mezi 50cm a 60cm verzí minimální.

2015-09-29-DSCF0999 2015-09-29-DSCF0998

Velikostní rozdíl se pozná hlavně při pohledu z boku.

2015-09-29-DSCF1002

A taky po složení softboxů. V tomto stavu je délka toho menšího cca 34cm a toho většího pak 53cm.

2015-09-29-DSCF1001

Zpracování obou softboxů je stejné. Držák je identický, liší se jen délka těch vypínacích tyčí. Možná bych měl jen trochu obavy o zpracování té kruhové části kolem blesku – je totiž z plastu. Zámky, které drží ty vypínací tyče vypadají bytelně. Je ale otázkou jestli budou držet i po dlouhodobějším používání. Všimněte si té „vidlice“ na kterou se softbox připevňuje. Díky ni lze nastavit výšku softboxu dle velikosti blesku a odpalovače. Stejně tak lze i nastavit vzdálenost blesku o softboxu a není problém jej zapustit až dovnitř softboxu.

Ukázky z 50cm softboxu

Tento menší softbox jsem na reálné focení vzal jen jednou. Těsně před začátkem se zvedl tak silný vítr, že jsem stativ nechal doma a celou dobu jsem při focení držel celou sestavu s bleskem a softboxem v levé ruce. Bylo to místy docela náročné – zvlášť v tom větru. Přesunuli jsme se pak do stanice metra, kde jsme dofotili zbytek snímků. Po nějaké době co jsem držel blesk v ruce (snažil jsem se jej držet co nejdále od foťáku) začala dost bolet ruka a místy jsem blýskal trochu mimo. Obrovskou výhodou takové sestavy byla pohotovost a nenápadnost.

2015-09-17-DSCF9484 2015-09-17-DSCF9518

2015-09-17-DSCF9500 2015-09-17-DSCF9575

Ukázky z 60cm softboxu

S tímto softboxem se mi pracovalo tak dobře, že jsem s nim odfotil všechny plánované focení včetně jedné zakázky. Při focení ze stativu snesl bez potíží i větrné podmínky (silnější vítr, ale žádný extrém). Měl jsem jej půjčený bez brašny ve které se prodává a byly tak problémy jej přenášet (nevešel se ani do mého velkého nefoto batohu). Ale na druhou stranu při přenášení ve sklopeném stavu na studiovém stativu s tím nebyl problém. Taky nebyl problém přenášet stativ s plně napnutým softboxem – třeba u takového zmíněného easy softboxu jsem míval problém že mi při transportu z držáku vypadával. Zde je softbox k držáku připevněn pevně a pád tak nehrozí. Osvědčil se mi jak u fotek s celou postavou, tak i blízkými portréty obličeje.

2015-09-20-DSCF9907

2015-09-20-DSCF9958 2015-09-20-DSCF9802

2015-09-18-DSCF9599 2015-09-20-DSCF9774

2015-09-18-DSCF9698 2015-09-18-DSCF9630

2015-09-28-DSCF0606 2015-09-22-DSCF0019

Závěrečné zhodnocení

Oba zmíněné softboxy doporučuji. Sám jsem se rozhodl pořídit si 60cm verzi a budu jej od teď používat jako hlavní modifikátor pro svícení portrétů. Navíc je fantastické mít možnost (především pro bližší portréty) držet blesk se softboxem v ruce a obejít se bez stativu. V některých situacích to může hodně usnadnit práci (malé prostory, místa kde je použití stativu zakázané nebo nepraktické atd.).

Děkuji společnosti Photon Europe za zapůjčení softboxů k vyzkoušení. Oba softboxy najdete v jejich eshopu: 60cm softbox ZDE a 50cm softbox ZDE.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *