Affinity Photo jako alternativa k Photoshopu?

Affinity Photo je program, který tvoří studio Sherif. Do jejich portfólia programů patří výše zmiňované Affinity Photo a Affinity Designer. Tento software byl odpočátku spjat pouze s operačním systémem OSX a Affinity Photo bylo oceněno jako nejlepší aplikace pro Mac roku 2015.

Mnozí z Vás, kteří se věnujete fotografii, ale nepoužíváte Mac nepřestávejte číst, protože před několika málo dny studio Serif informovalo, že aktivně připravuje verzi i pro operační systém Windows.

Affinity Photo je placený program, který si ale můžete vyzkoušet v měsíční zkušební verzi. Jeho cena je 49.99 EUR a nákup je realizovaný přes App Store. K dispozici je aktuálně verze 1.4.1 a dle vyjádření studia Serif by měly být všechny budoucí aktualizace po zakoupení zdarma. Tato strategie je příjemnou protiváhou Creative Cloudu od Adobe, kde jste nuceni si aktuální verzi pronajímat. Creative Cloud nabízí balíček “Fotografování”, který v ročním plánu stojí 144 EUR a obsahuje CC Lightroom a CC Photoshop.

Prostředí Affinity Photo je vizuálně podobné notoricky známému Photoshopu. Příjemná je možnost pracovat ve full-screen módu a prostředí programu si upravovat dle Vašich vlastních pracovních návyků. Po seznámení s prostředím programu, tak máte možnost optimalizovat svůj “work-flow”.

Snímek obrazovky 2016-04-10 v 12.36.51
Výčet funkcí můžete vidět na obrázku, který je přejat přímo ze stránek studia Sherif.
Snímek obrazovky 2016-04-10 v 15.55.52
Velmi příjemné je, že Affinity Photo umí pracovat přímo s RAW soubory. Výrobce uvádí, že všechny běžné RAW typy souborů umí vyvolat. Sám jsem zkoušel .raf, který produkují fotoapráty Fujifilm a doopravdy s ním program neměl žádné problémy.

Affinity Photo je komplexním programem na úpravu fotografií. Nebsahuje, ale katalog narozdíl od programu Lightroom nebo Capture One, a proto si nedokáži představit editaci například čtyřset fotografií najednou.

Pokud jste, podobně jako, já majiteli samostatného programu Lightroom (ne CC licence) a hledáte externí editor, který umí pracovat ve vrstvách, tak je Affinity Photo jednou z možností.

Snímek obrazovky 2016-04-10 v 14.43.45

V následujícíh článcích se budu věnovat už samostatné práci s Affinity Photo, spojení s Adobe Lightroom a pokusím se alespoň subjetivně porovnat kvalitu vyvolání RAW (.raf, .nef) pomocí programu Affinity Photo a Lightroom 5.Affinity Photo

Pavel Vávra

Jsem portrétní fotograf a lektor z Hradce Králové a zaměřuji se na klasický i firemní portrét. Nesnažím se udělat jen dobrou fotku, ale s klienty mluvím o jejich představě, jak by je měla fotografie vypadat. Nově jsem spustil bezplatné vdělávání na téma základů fotografie. Mé práce s odkazy na sociální profily naleznete na pavelvavra.com

Počet komentářů: 6

 1. martin napsal:

  appku som stiahol a vyzera fakt fajn ako aj je porovnatelna sphotoshopom

 2. Pavel Vávra napsal:

  Určitě je to zajímavá aplikace. Hodně je orientovaná na rychlost. Je na ní dobré, že umí pracovat s .psd. Takže, když Vám někdo pošle něco přímo z Photoshopu, tak není problém to otevřít a navíc se zachovají správně vrstvy a vše ostatní. Jinak se chová stejně jako PS, i když jdete z Lightroom (Edit in) -> Affinity photo – tam uděláte úpravy a dáte uložit -> pak se Vám hned fotka s úpravami vrátí v kopii do katalogu v LR. Takže i v té kombinaci LR a Affinity Photo je to naprosto v pohodě.

 3. zdeněk napsal:

  dobrý den,

  nevíte jak v AP „zeštíhlit“ postavu ?
  dík

 4. Pavel Vávra napsal:

  Dobrý den,

  na hrátky s postavou je k dispozici Liquify Persona – samozřejmě je nutné být v těchto úpravách velmi citlivý.

  S pozdravem
  Pavel Vávra

 5. Přibylová Zdeňka napsal:

  Dobrý den,
  neznáte někoho kdo by dělal kurz s programem Affinity v Praze ? Jsem i pro on-line kurz ? Moc děkuji

 6. Lukas napsal:

  Díky za tip! Nechtěl jsem na kupovat na Macbook Photoshop, snažím se vyhnout pravidelným „feečkům“. O víkendu mu dám prostor a snad bude pro mě uživatelsky přátelský.

  Zabrousil jsem na fototipy.cz snad po roce, takže tohle je super dárek, ještě jednou díky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *