Test skládacího beauty softboxu pro externí blesk

Dostal se mi do rukou zajímavý modifikátor světla pro externí blesky. Jde o malý a skladný kruhový softbox, který by se měl chovat podobně, jako běžný beauty dish. Vyzkoušel jsem tedy, jak se s nim pracuje a jakých výsledku se pomocí něj dá dosáhnout.

Průměr tohoto softboxu je v rozloženém stavu 45cm, což se ve srovnání s velkými softboxy může zdát málo. Klasické beauty dishe mají ale běžně průměr mezi 40-70cm. Světlo z nich je ostřejší a méně rozptýlené než ze softboxů. Výsledky pak můžou vypadat zajímavěji, ale na druhou stranu se zvyšuje riziko, že se zvýrazní všechny nedokonalosti na pleti. Není to prostě modifikátor vhodný pro všechny situace.

2016-05-18-DSCF7738 2016-05-18-DSCF7737

2016-05-18-DSCF7739

Obrovskou výhodou tohoto softboxu jsou jeho rozměry a váha. Ze všech modifikátorů co jsem kdy vyzkoušel má tento asi nejlepší poměr velikosti v rozloženém a složeném stavu. Průměr přední části je 45cm, ale po složení do transportního pouzdra zabere jen cca 16x20cm. Celé i s pouzdrem to váží pouhých 181g, bez pouzdra jen 155g. Softbox se mi bez problému vlezl do malé fotobrašny Tamrac Apache 4 (spolu s externím bleskem, odpalovačem/příjmačem, fotoaparátem Fujifilm X-E2 a objektivy Fujifilm 56mm f/1.2 a Fujifilm 23mm f/1.4).

2016-05-18-DSCF7740

Softbox se skládá podobným způsobem jako odrazné desky, jeho rozložení je otázkou okamžiku. Po rozložení softboxu je pak ještě potřeba zatáhnout za přední prostřední část a vypnout tak střed softboxu. Uvniř jsou dvě tyčky spojené gumou. Ty když do sebe zapadnou, softbox bude vypnutý a bude tak držet tvar.

2016-05-18-DSCF7741

2016-05-18-DSCF7743 2016-05-18-DSCF7742

Jak se s nim fotí

Díky váze a rozměrům lze bez problémů používat i velmi lehké a malé studiové stativy. A co více, taková sestava blesku se softboxem je bez větších problémů použitelná i při držení v ruce. Tedy kombinace kdy držíte blesk v levé ruce a v pravé máte pak foťák. Jen to už vyžaduje focení více z blízka. Při focení například celé postavy delším ohniskem už bude zdroj světla dost daleko a bude to podobné, jako byste svítili s bleskem bez modifikátoru. Na portréty od ramen výše to je ale skvělá sestava. Zvlášť pokud chcete být co nejvíce mobilní.

Softbox se na blesk nasazuje jednoduše a velikost toho otvoru na blesk se dá upravit. Nicméně přišlo mi, že softbox na blesku Canon 430EXII nedržel úplně nejpevněji a více už to dotáhnout nešlo. Na větším blesku Yongnuo 500EX už ale držel pevně. Problém nastane v případě použití menšího blesku, jako například Nissin i40, jehož hlava je o dost menší než u běžných velkých blesků.

Softbox jsem netestoval ve větrném počasí, takže nemůžu říct, jak se chová když venku fouká. Osobně bych jej ale asi do silnějšího větru nebral a pokud ano, tak bych tu sestavu pro jistotu držel v ruce za hlavu blesku – abych měl jistotu že mi softbox z blesku nevypadne. Každopádně taková sestava bude určitě vhodnější než třeba deštník, kde stačí jen nepatrný vánek a celou sestavu vám pošle k zemi. S tímto sofboxem si můžete dovolit použít i menší studiové stativy, což je taky velká výhoda.

Ukázkové snímky

2016-04-30-DSCF5654

Foceno za slunečného dne, kdy byl blesk použit hlavně k prosvětlení obličeje a modelka byla schovaná do stínu. Okolní světlo zajistilo, že nikde v obličeji nejsou tmavé stíny. Blesk se softboxem jsem držel v levé ruce lehce nad foťákem.

2016-05-06-DSCF6114

Autoportrét pořízený v tmavé místnosti. Nasvíceno pouze jediným bleskem s testovaným softboxem. Ten byl umístěn lehce vlevo nad fotoaparátem. Viz odlesky v očích. Tady je vidět, že při focení z takových vzdáleností je velikost softboxu dostatečná – světlo je krásně měkké a vypadá dobře. Zde by fotce prospěl ještě alespoň jeden zdroj světla zezadu.

2016-05-06-DSCF6081

V další ukázce jsem zkusil softbox využít k trochu „dramatičtějšímu“ svícení. Oproti předchozímu snímku jsem jej umístil výše a více doleva od fotoaparátu. Díky tomu je nasvícená část obličeje a druhá je ve stínu. Zde je lépe vidět jak ostré stíny softbox vytváří.

2016-05-16-DSCF7625 2016-05-16-DSCF7651

2016-05-16-DSCF7603

2016-05-16-DSCF7736

Foceno za stejných podmínek jako dva autoportréty. Zde jsem zvolil bílé pozadí a přesné umístění blesku se softboxem snadno poznáte z odlesků v očích. Snažil jsem se mít softbox co nejblíže modelky, aby bylo světlo co nejměkčí. Všimněte si, jak vypadají stíny na pozadí za modelkou. Při focení celé postavy by se softbox choval spíše jako bodový zdroj světla – stíny by byly ostřejší.

Shrnutí

Kruhový beauty softbox je poměrně unikátní modifikátor světla. Ve sbaleném stavu zabere opravdu minimum místa, skoro nic neváží, ale přesto jej lze bez obav použít k velmi dobře nasvíceným portrétům. Alespoň pokud se bavíme o bližších portrétech se zaměřením na obličej. 45cm je už dostačující rozměr k vytvoření měkkého světla a díky podobnému stylu svícení jako mají klasické beauty dishe lze dosáhnout opravdu zajímavých výsledků.

Nicméně je nutné dodat, že to není úplně vhodný modifikátor pro všechny situace. Při focení osob s dobrým líčením, případně s dobrou pletí problém mít nebudete. Asi bych ale tento modifikátor nezvolil pro focení lidí s problematickou pletí, protože tento typ svícení může některé nedokonalosti pleti zvýraznit.

O co mám trochu obavy je výdrž softboxu. Skládá se stejně jako odrazné desky a řekl bych, že ta konstrukce při každém schovávání do obalu trochu trpí. Měl jsem softbox zapůjčen na tři týdny, takže nemůžu úplně posoudit jak se bude chovat po delším používání. Konstrukce ale vypadala dost bytelně a kvalitně zpracovaná, takže si nemyslím že by se po pár použití rozpadl.

Další věc co je potřeba zohlednit je cena. Aktuálně se softbox prodává za 1649Kč, což se může zdát na malý softbox docela dost. Na druhou stranu nevím o žádné jiné alternativě, která by byla podobně velká v rozloženém stavu a podobně malá ve stavu složeném. Pokud chcete být co nejvíce mobilní, je toto asi nejlepší modifikátor (alespoň tedy z těch, o kterých vím). Lze jej bez obav použít jako záložní řešení – v brašně/batohu moc místa nezabere a když zrovna budete potřebovat portrét nasvítit bleskem, budete mít po ruce k dispozici dostatečně velký modifikátor s možností držet jej s bleskem v druhé ruce během focení.

Softbox můžete zakoupit na této stránce v e-shopu 4studio.cz. Tímto děkuji e-shopu 4studio.cz za zapůjčení softboxu.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

1 odpověď

  1. Karel napsal:

    Skvěle napsáno 🙂 Beauty softbox také vřele doporučuji. Dá se sehnat i za lepší cenu v Photonu tady: https://www.photoneurope.cz/cs/detail/prodej/dish-softbox-pro-systemovy-blesk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *