Affinity Photo jako alternativa k Photoshopu? II

V minulém článku o programu Affinity Photo jsme nahlédli pouze pod pokličku a řekli si něco málo o možnostech tohoto programu. Dnešní článek bude zaměřen na “Develop persona”, která je vstupním krokem při práci s RAW formáty. Po základní úpravě fotografie v “Develop persona” je možné s fotografií dále pracovat ve “Photo persona”, která už nabízí všechny možnosti, a to včetně práce s vrstvami.

Snímek obrazovky 2016-06-05 v 15.03.22

Program Affinity Photo byl tvořen s ohledem na rychlost a možnosti si prostředí upravit dle svého stylu práce. Příjemné je celobrazovkové zobrazení a drobnosti jako například historie úprav, která je většině důvěrně známá například z programu Adobe Lightroom. Ve zkratce se dá řící, že pokud se budete pohybovat v “Develop persona”, tak Vaše úpravy fotografií by se daly označit za “nedestruktivní” – respektive Affinity Photo nabízí vrátit se k jakémukoliv kroku úprav a pokračovat od něj.

“Develop persona” ve svých základních funkcích umožňuje měnit: Expozici, Blackpoint, Brightness, Kontrast, Clarity (pro uživatele programu Zoner se jedná o “zřetelnost”), Saturaci, Vibrance, Vyvážení bílé, Shadows a Highlights.

Snímek obrazovky 2016-06-05 v 14.59.43

Jednotlivá táhla se chovají velmi podobně jako výše už vzpomínaný Adobe Ligtroom. Příjemné je, že rychlý dvojklik v táhlu ho vrátí do základní polohy, stejně jako v programu Lightroom, takže některé návyky jsou přenesitelné mezi jednotlivými programy, a to mně osobně vyhovuje.

Své úpravy a jejich vhodnost je možné vyvoláním funkce “split” popřípadě “mirror”, které Vám dělí buď celou fotografii na -před a -po (mirror), nebo si můžete fotografii rozdělit v místě, jaké uznáte za vhodné (split).

Snímek obrazovky 2016-06-05 v 15.14.01Snímek obrazovky 2016-06-05 v 15.13.44

Úplně vlevo se nachází panel, kterým je možné upravovat jednotlivosti ve fotografii, například červené zbarvení očí, nedokonalosti pleti (blemish removal tool – funguje na podobné bázi jako obdobná funkce v Adobe Lightroom) a dále to je overall paint tool (například lokální změny expozice apod.), overall erase tool, overall gradient tool, crop tool (ořez fotografie) a nástroj na vyvážení bílé.

Snímek obrazovky 2016-06-05 v 15.28.56

V dnešní části článku jsme se seznámili s “Develop persona” a s možnostmi, které nám nabízí. Pokud máte jakékoliv dotazy neváhejte diskutovat pod článkem. Program je stále dostupný pouze pro Mac OSX, ale první beta verze pro uživatele Windows by na sebe neměla nechat dlouho čekat.

 

Pavel Vávra

Jsem portrétní fotograf a lektor z Hradce Králové a zaměřuji se na klasický i firemní portrét. Nesnažím se udělat jen dobrou fotku, ale s klienty mluvím o jejich představě, jak by je měla fotografie vypadat. Nově jsem spustil bezplatné vdělávání na téma základů fotografie. Mé práce s odkazy na sociální profily naleznete na pavelvavra.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *