Affinity Photo jako alternativa k Photoshopu? III – verze 1.5

Po delší době se vracíme k programu Affinity Photo. Aktuálně došlo k poměrně velké aktualizaci – konkrétně je k dispozici verze 1.5, která je označována za největší update od uvedení. Ve chvíli kdy máte program zakoupený, tak za aktualizaci samozřejmě nic neplatíte

Co nového tato aktualizace přináší?
Určitě mnoho majitelů s operačním systémem Windows potěší, že si mohou program zakoupit právě pro zmiňovaný operační systém. Cena je stejná pro uživatele MacOS i Windows.

Mezi další větší změny lze zařadit možnost editace 360° snímků a upravená tvorba panoramat. S těmito změnami se pojí i nové možnosti práce s HDR a tónovým mapováním.

Namátkou určitě potěší fotografy, kteří používají filmové fotoaparáty a skenují negativy, že v poslední verzi Affinity Photo je k dispozici nový filtr, který by měl zjednodušovat odstranění prachu a škrábanců v post procesu.

Jako zásadní vnímám snahu vylepšit kvalitu barev při vyvolávání RAW. Affinity Photo svým pojetím nabízí alternativu k již pevně ukotveným programům pro editaci fotografií a vyvolávání RAW souborů je tématem, který nesmí být opomíjen.

Cvičně jsem vyzkoušel vyvolání neupravené fotografie (.raf) pomocí Lightroom 5 a Affinity Photo – výsledkem bylo že barvy z Affinity Photo byly více saturované, ale množství detailů bylo menší než ze snímku vyvolaného v Lightroomu.

Jaké změny jsou patrné na první pohled?
Rozhodně po aktualiaci došlo ke změnám při spuštění programu. Mimo otevření fotografie nebo souboru Photoshop (.psd) se vám zobrazí i panel, který informuje o novinkách a nabízí přímé napojení na tutorial videa a fórum.

Veřím, že speciálně pro nové uživatele, může být možnost přímého napojení na zdroj informací a ukázek ku prospěchu. Samozřejmě lze deaktivovat zobrazování tohoto panelu při spuštění programu.

Pokud chcete vidět více změn po aktualizaci v akci, tak vám doporučuji se podívat na následující video:

Jak se vám líbí aktualizace 1.5?

Pavel Vávra

Jsem portrétní fotograf a lektor z Hradce Králové a zaměřuji se na klasický i firemní portrét. Nesnažím se udělat jen dobrou fotku, ale s klienty mluvím o jejich představě, jak by je měla fotografie vypadat. Nově jsem spustil bezplatné vdělávání na téma základů fotografie. Mé práce s odkazy na sociální profily naleznete na pavelvavra.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *