Tip na focení nočních portrétů – posviťte si na lidi mobilem

Dnes přináším jeden praktický tip pro snadné nasvícení focených osob při pořizování portrétů v horších světelných podmínkách jako jsou třeba večerní ulice nebo tmavší interiéry.

Fujifilm X-E2, 23mm f/1,4, čas 1/60s a ISO 2000

Můžete sice vlastnit hromadu ultra drahé a kvalitní techniky pro svícení, ale co je vám to platné, pokud ji zrovna nemáte u sebe. Doma mám hromadu různě výkonných blesků a k nim několik softboxů a deštníků, pro různé situace. Jenže zrovna včera jsem šel jen na kafe s kamarádkou, kdy jsem vůbec neplánoval žádné focení. Spíše jsem si říkal, že cvaknu nějakou momentku u kafe a hotovo. Jenže cestou domů jsme si řekli, že cvaknem ještě pár západovek na Vyšehradě. A než jsme se nadáli, bylo po západu slunce a my fotili večerní snímky.

Na mostě kde jsme fotili bylo sice vizuálně atraktivní pozadí, ale kamarádka byla v daném prostředí nasvícená nedostatečně a portréty by nebyly úplně ideální. Hodilo by se použít nějaké mobilní LEDkové světlo změkčené nějakým softboxem. Jenže nic z toho jsem neměl k dispozici. V kapse jsem měl ale mobil, který nabízí hned dva způsoby použití. Buď bych mohl použít silnější LEDku na zadní straně mobilu (která slouží jako blesk), nebo použít displej telefonu. Já se rozhodl pro použití displeje a to hlavně z důvodu, že jde o větší zdroj světla a taky jde o méně intenzivní světlo. Což v dané situaci bylo vhodnější, protože jsem modelku nechtěl přesvítit vůči okolnímu světlu.

V praxi to vypadalo tak, že jsem si otevřel v mobilu aplikaci kde co nejvíce plochy zabírala bílá barva a zvýšil jsem jas displeje na maximum. Mobil jsem pak držel v levé ruce a zvedl ho nad hlavu – pozici zdroje světla zde poznáte podle odlesku v očích. Určitě se vyhněte svícení zespodu, to je nelichotivé pro focené lidi. Ideální je zdroj světla namířit lehce z nadhledu a z boku – nejlépe z té strany kam je focená osoba natočená. O způsobech svícení portrétů se podrobněji zmiňuju v knize Jak na focení portrétů.

Bohužel bílá barva displeje byla proti okolním světlům dost studený zdroj světla, takže jsem pak musel barvy lehce doladit. Pro případné příští podobné focení jsem si stáhl do mobilu aplikaci, která dokáže rozsvítit obrazovku v jakékoliv barvě…takže příště bych si tam nastavil svícení pomocí nějakého teplejšího odstínu.

Důležité je taky pochopit, že obrazovka mobilu nebude mít úplně vhodné CRI (index podání barev, viz třeba tento článek), takže ty barvy takto nasvíceného portrétu pak nebudou tak kvalitní, jako třeba při nasvícení pomocí blesku nebo pomocí kvalitního LED panelu určeného pro fotografování/video.

A jako dobrý tip ještě uvedu, že je dobré tyto snímky fotit v době, kdy je ještě relativně dost světla. Zde to bylo krátce po západu slunce, jak vidíte z barvy oblohy v dáli. Fotit to o hodinu později, fotka už bude vypadat méně zajímavě.

Stejně tak je pro tyto účely nutné stát blízko focené osobě, takže jsem volil krátké ohnisko, konkrétně 23mm na APS-C snímači. S delším ohniskem bych musel stát daleko a světlo displeje mobilu by nestačilo pro nasvícení focené osoby. Velmi pomohlo, že jsem fotil se světleným objektivem se světelností f/1.4, díky čemuž se pozadí krásně rozostřilo a já nemusel zvedat citlivost na přehnaně vysoké hodnoty, stačilo ISO 2000 (+ při vyvolání rawu zesvětleno o +0,7EV). A nutností je v takových případech i foťák, který nějak rozumně zvládá ty vyšší citlivosti. Což už mi přijde že z těch současných foťáků (se snímačem o velikosti alespoň m4/3) to budou snad všechny.

Nebojte se tedy improvizovat a fotit i s ne úplně dokonalým vybavením. Kašlete na pravidla, poučky a doporučení lidí co to vše berou strašně vážně. Jde jen o obrázky, netřeba z toho dělat vědu. Foťte pro radost a nepřestávejte experimentovat 🙂

Pokud jste už někdy portrét zkoušeli svítit mobilem, případně to zkusíte po přečtení tohoto článku, budu rád když se o své výtvory podělíte v komentářích pod článkem 🙂

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Počet komentářů: 2

  1. Alda napsal:

    Nouzově se dá také použít nasvícení čelovkou s funkcí rozptýleného,
    široce svítícího světla. Ale samozřejmě ji musíme mít u sebe v kapse,
    což se ovšem dá těžko předpokládat, když jdeme navečer na kafíčko :-)…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *