Zoner Photo studio X vs. Photoshop

V Zoner Photo Studio došlo letos k velkým změnám. Kvůli zvyšující se konkurenci na trhu s foto editory, se v Zoneru rozhodli následovat Photoshop a orientovat se na náročné uživatele. Zoner X umí vrstvy i masky a vůbec způsob úpravy fotografií vychází z Photoshopu. Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat. Srovnání s dalšími programy na úpravu fotek, najdete v samostatném článku na Flor.cz.

V Zoneru se od Photoshopu hodně inspirovali a když umíte pracovat s Photoshopem, tak jste v Zoner X skoro jako doma. Práce s vrstvami a maskami je téměř shodná s Photoshopem. Některá funkcionalita je vyloženě okopírovaná, třeba posuvníky v modulu vyvolat nebo efekty vrstev v editoru.

posuvniky-raw

efekty-vrstvy

Srovnání uživatelského rozhraní aneb najděte deset rozdílů 🙂

Překvapilo mě, jak moc nové funkionality se v Zoneru X objevilo. Oproti předchozím verzím je to obrovský skok, i když Photoshop je stále na míle daleko. Další věc, kde se Zoner inspiroval, je předplatné. Stejně jako u Photoshopu se Zoner X nedá koupit za jednorázovou částku, ale platí se formou předplatného. Zoner X stojí 99 Kč měsíčně pro nové zákazníky, pro stávající zákazníky je to 59 Kč na měsíc. Adobe má plán pro fotografy za 12 euro měsíčně – je v něm Photoshop, Lightroom, několik mobilních aplikací a cloudové úložiště fotografií.

Zoner Photo Studio se skládá ze čtyř modulů Správce (organizace fotek), Vyvolat (rychlé úpravy pomocí posuvníků), Editor (náročnější úpravy ve vrstvách) a Vytvořit (Tvorba různých tiskovin a videa). Na následujícím schéma je znázorněno, kde jednotlivé moduly Zoner X mají svůj protějšek:

zoner-photoshop-srovnani

Schéma jaké moduly si navzájem odpovídají

Photoshop a Lightroom jsou samostatné aplikace, které spolu navzájem spolupracují. Z Lightroomu se fotka odešle do Photoshopu pro pokročilé úpravy a tyto úpravy se zpětně projeví v Lightroomu. Navíc ve Photoshopu je také možnost vyvolávání RAWu (Camera RAW), aniž by k tomu byl potřeba Lightroom.

A nyní už k Zoner Photo Studio X.

Modul Správce

Modul Správce umožňuje prohlížení, katalogizaci a třídění fotek. Výhodou Zoneru je, že si můžete vybrat, jestli chcete k fotkám přistupovat přímo ve složkách na disku a nebo je mít uspořádané v katalogu. Ve správci lze fotky třídit pomocí hvězdiček a barevných štítků. Co mi chybí je ta nejjednodušší možnost třídění líbí/nelíbí.

Modul Vyvolat

Předchozí verze Zoneru měly slabou úpravu RAW fotek, tak jsem byl zvědavý, jak se Zoner posunul v této oblasti. První dojem je rychlost, upravovaná fotka se překresluje o dost rychleji než v předchozích verzích. S kvalitou už je to horší, nejvíc řeknou následující ukázky.

Nejprve fotka bez úprav. Zoner nedokáže z RAWu vytáhnout takové množství detailů, jako Photoshop či Lightroom.

raw-detaily2

Vykreslení detailů při 100% velikosti

Z tohoto důvodu lze v Zoneru zapnout dekódování RAWu pomocí DNG convertoru (nástroj od Adobe), který detaily vykreslí stejně jako Photoshop či Lightroom. Kvůli použití externího nástroje se ale fotka do Zoneru načítá pomaleji.

V čem má Zoner X stále velké mezery, je kvalita úprav při tahání kresby ze stínu (viz srovnání níže). Fotku jsem se v Zoneru i Photoshopu snažil upravit co nejvíc podobně. Pro jednoduchost jsem použil jen základní posuvníky (prvních devět) a trochu odšum. Dále jsem použil ještě nástroj pro retuš, abych se zbavil odlesků a kapek vody na objektivu. Na následujících obrázcích můžete porovnat výstup ze Zoneru X a Photoshopu.

ZonerX-vs-Photoshop-uprava-RAW

 

ZonerX-vs-Photoshop-uprava-RAW-detaily

Prosvětlení stínů v RAWu – detaily při 66% velikosti

Je vidět, že Zoner X moc nezvládá projasnění stínů. Ve vytažených stínech chybí prokreslení detailů a barev, celé je to ploché. Kontrastní hrany jsou obtažené černou linkou. Posuvník bílý bod by měl stahovat jen ty nejjasnější světla (tedy oblohu kolem slunce), ale v Zoneru X hodně ztmavil i vodní hladinu.

Další věc co Zoner úplně nezvládá je nedestruktivní retuše v RAWu. Na ukázce výše je vidět, že retuše na obloze vytvořila něco jako štít. Co jsem zkoušel v Zoneru X upravit další fotky, tak se tento problém může objevit při retuši na plynulém přechodu barev – typicky na obloze. Není to u každé fotky, asi záleží jak mezi sebou barvy přechází. Částečně pomůže snížit posuvník rozmazání na co nejnižší hodnotu. Dole u retuše trávy se Zoner choval divně – v náhledu ukazoval něco jiného, než jak pak retuše dopadla na exportované fotce.

Pěkná vychytávka je organizace retuší v Zoneru X, jednotlivé retuše se dají uspořádat do skupin a ty si pojmenovat. Otázkou je, jak moc je to potřeba. Rozsáhlejší retuše je lepší a rychlejší dělat ve vrstvách v editoru.

Odšum v Zoneru X je na můj vkus moc agresivní. Šum je sice pryč, ale zbudou po něm artefakty (jakoby žmolky). Photoshop (Lightroom) určitou míru šumu nechá a vypadá to daleko přirozeněji.  Zkuste se na následující ukázku podívat z dálky, drobný šum už neuvidíte, ale artefakty ano.

odsumovani-ZPSX-Photoshop

Detail šumu při 100% velikosti

Photoshop má navíc pro odšum posuvníky detail jasu a detail barvy, pomocí kterých se dá nastavit míra zachování detailů. Na druhou stranu Zoner X zase umí nastavit míru odšumu podle barev a jasu.

redukce-sumu

Zoner X – redukce šumu podle barev a jasu

Modul Editor

Tento modul je určený na složitější úpravy, nově podporuje vrstvy a masky a vůbec se snaží přiblížit Photoshopu. Je však vidět, že Zoner X je na začátku a spoustu věcí neumí. Zmíním jen postřehy k těm nejdůležitějším funkcím a jejich srovnání s Photoshopem.

 • Zoner zatím nabízí jen 5 vrstev úprav, přitom tři z nich (křivky, úrovně, expozice) dělají v podstatě to samé. Pokud umíte pracovat s křivkami tak úrovně a expozici nepotřebujete. Vrstva úprav Barva má dost zavádějící název, umí upravit jen sytost a živost barev.
  vrstvy-uprav
 • Zpřesnění okrajů výběru se dá nastavit jen posuvníkem. Hodně by pomohl štětec ke zpřesnění okrajů, jaký má Photoshop.
 • Převod do černobílé škály lze nastavit jen pomocí tří posuvníků (červená, modrá, zelená).
  cernobily
 • Magnetické laso v Zoneru X se přichytává jen částečně, uživatel musí klikat v místech kde hrana „zatáčí“, aby se tam magnetické laso zafixovalo. Photoshop si fixovací body vytváří automaticky a výběr objektu jde rychleji.

  magneticke-laso

  Takto to vypadá, pokud v průběhu obtahování objektu magnetickým lasem uživatel nekliká myší

 • Hodil by se štětec pro rychlý výběr, díky němu se dají ve Photoshopu dělat výběry několikanásobně rychleji než magnetickým lasem.
 • Nelze retušovat do prázdné vrstvy, lze retušovat jen přímo do obrazu. Chybí automatické retušování.
 • Štětec v Zoneru je jen obyčejný, chybí efektové štětce pomocí kterých se dá přidat do fotky třeba kouř, tráva, déšť, mraky, padající listí atd.

  photoshop-stetce

  Spousta štětců ve Photoshopu. Další se dají stáhnout z Internetu.

 • Vrstvy nelze organizovat do skupin. Nelze je zarovnávat mezi sebou navzájem, jen vůči okrajům plátna. Nelze sloučit jen vybrané vrstvy. Práce s vrstvami je zbytečně těžkopádná, pro přidání prázdné vrstvy je potřeba několik úkonů, ve Photoshopu stačí jedno kliknutí (podobné je to i u přidání masky).
 • Chybí rychlé úpravy masky (rozostření, vyhlazení, kontrast), takže je potřeba masku upravovat pomocí standardních funkcí. Masce nelze zpřesnit okraje.
 • Úkos a reliéf by měl umět dodat tvaru plasticitu a vytvořit 3D efekt (kruh díky stínování vypadá jako koule, text jako 3D text). V Zoneru výsledný vzhled nevypadá realisticky, nedá se mu přidat textura povrchu a navíc se strašně pomalu vykresluje. Ve Photoshopu se dá jednoduše např. z obyčejné elipsy vytvořit fotorealistický objekt.ukos-relief
 • Očekávaně chybí pokročilejší funkce jako třeba inteligentní objekty, CMYK a LaB režim.
 • Photoshop má daleko větší grafické schopnosti – tvorba vlastních tvarů pomocí vektorů, sazba textu do odstavců, grafické styly, text na křivce, práce s 3D grafikou, atd.
 • Pěkné jsou v Zoneru rychlé filtry, ty obsahují zajímavé efekty na tónování fotek.

Rychlost

Další věc je rychlost. U základních funkcí jako je např. teplota barev, vylepšení expozice či rozmazat bych čekal okamžitou odezvu na potažení posuvníku (jako ve Photoshopu). Zoner má citelné zpoždění. Některé funkce mají tak pomalý náhled, že se dají jen obtížně používat – např. deformační mřížka, rozměry podle obsahu nebo úkos a reliéf, když se zvětší měřítko. Celkově by to chtělo modul Editor výrazně zrychlit, párkrát se mi stalo, že na několik sekund úplně zamrzl.

Modul Vytvořit

V modulu vytvořit se dají sestavit různé tiskoviny a vytisknout buď na tiskárně nebo odeslat k vytištění do Zoneru. Tohle jsou praktické funkce a od Zoneru chytrý obchodní tah. Lightroom nabízí podobnou funkcionalitu, ale tisk fotoknih je přes Blurb, takže byste museli platit poštovné ze zahraničí.

Za tisk přes Zoner X si připlatíte

 

tiskfotek

Zoner tiskne fotky přes službu 24print.cz. Když srovnáte ceník Zoneru s ceníkem 24print zjistíte, že Zoner si navyšuje cenu o cca 20%. Fotka 10x15cm cena 3,90 Kč u 24print vs. 5 Kč u Zoneru. Fotoobraz 40 x 60 cm cena 599 Kč u 24 print vs. 749 Kč u Zoneru.  Takže nejenom že platíte za samotný program, ale navíc si připlácíte za možnost z něj tisknout :). Ceny jsou s DPH a platné ke dni vydání článku.

Tvorba videa

Poslední funkcí je vytvoření videa. Zoner X umí seskládat fotky a videa do prezentace a doplnit to hudbou. Stejnou funkčnost má modul Prezentace v Lightroomu.

Spoustu lidí asi překvapí, že Photoshop obsahuje plnohodnotný video editor. Videa můžete ve vrstvách dávat různě přes sebe, oříznout je třeba do tvaru hvězdy pomocí masky, retušovat video po jednotlivých snímcích. V podstatě cokoliv lze dělat s fotkami, lze dělat i s videem.

Závěrem

Je vidět, že Zoner X má před sebou ještě dlouhou cestu. Navíc je ve složité pozici. Z jedné strany na něj tlačí programy zdarma, které toho umí čím dál víc – např. Polarr. A z druhé strany Adobe, které má na vývoj Photoshopu a Lightroomu řádově větší rozpočet a celosvětovou komunitu (tutorialy na YouTube, knihy, kurzy). Nově se navíc na scéně objevilo ještě Affinity, které se Photoshopu snaží konkurovat podobně jako Zoner. Ale na rozdíl od Zoneru je Affinity za jednorázovou cenu. Zoner má jednu výhodu – je to český program. Má českou uživatelskou podporu, posílá české tipy emailem, to je ta největší výhoda oproti zahraniční konkurenci.

Roman Flössler

Jsem fotograf, grafik a lektor Photoshopu na volné noze. Na mém webu Flor.cz najdete online kurz Photoshopu zdarma.

Počet komentářů: 6

 1. Daniel Kasal napsal:

  Zajímavé srovnání, ve kterém ale podle mě chybí to základní. Celkové zhodnocení poměru cena/výkon. Pokud si srovnáme předplatné na 12 měsíců a budu počítat 12€ jako 300 Kč (pro zjednodušení) za Adobe a 99 Kč za Zoner, vyjde mi částka za rok 3600 Kč za Adobe a 1188 Kč za Zoner. Adobe je tedy více jak 3x dražší. Ano, samozřejmě toho umí více, je tedy otázkou, který produkt zvolit, pokud mám hluboko do kapsy, ale nechci se moc omezovat.
  Každopádně si myslím, že Zoner je celkem slušně použitelný program už teď a navíc jejich další a další vylepšení posouvají program, věřím, správným směrem. A když si vezmeme situaci před pár lety, kdy se Zoneru všichni smáli, dnes už tak nečiní 🙂
  Přeji tedy Zoneru hodně úspěchů a dobré programátory 🙂

 2. Roman Flössler napsal:

  Ceny jsou uvedeny tučným písmem hned na začátku a poměr cena/výkon si musí vyhodnotit každý sám podle svých potřeb. Pokud bych měl hluboko do kapsy, tak se pomocí několika programů zdarma dá víceméně pokrýt funkcionalita Zoneru.

  Zoner je kvůli předplatnému v podstatě druhý nejdražší program na úpravu fotek hned po Photoshopu, a nemyslím, že by tomu odpovídaly jeho možnosti a kvalita úprav. Ale chápu, že pro velkou část stávajících uživatelů je Zoner nejlepší volba, protože jsou na něj prostě zvyklý.

 3. Dr.Ozdi napsal:

  Kvalita vystupu ze Zoneru neni při dnešní situaci na trhu s tímhle druhem SW oslnivá, ale důvod, proč Zoner dál používat není rozhodně jen pouhý „zvyk“. Ty hlavní důvody jsou „jednoduchost workflow“ a „rychlost“ – pokud je tak nastaven.
  Mezi RAW editorem a Editorem jsou minimální rozdíly ve výstupu, dají se tedy dobře exponované fotky otevírat ze Správce rovnou v Editoru, tam potahat pár táhel, vyčistit klonovacím razítkem a uložit do jpg. Vše je přehledné, na jednom místě, nevytváří se žádné knihovny atd. Doostření a odšum se dá udělat hromadně v celé složce, stejně tak dodat barvy či upravit BW vlastním hromadným filtrem. Desítka i desítky fotek za hodinu.
  Desítka i desítky fotek za hodinu 😉

 4. Roman Flössler napsal:

  Dr.Ozdi.: Jak to popisujete, tak to bych zrovna označil za zvyk ze starších verzí Zoneru :). Na rychlé úpravy pomocí táhel a drobné retuše je nově stavěný právě modul Vyvolat, kde se dají jednoduše přenášet úpravy z fotky na fotku (či spoustu fotek). Moc nechápu, proč to děláte v Editoru, který je pomalejší než modul Vyvolat. A ještě musíte nastavovat hromadné úpravy na celou složku.

  Jednoduché workflow a rychlé úpravy, pomocí kterých se dají upravit desítky fotek za hodinu, dneska nabízí spousta programů a to i zdarma.

  Je fakt, že Zoner X v tomto zašel ještě o kus dál a nabízí pod jednou střechou i editor s vrstvami. Ale řekl bych, že je to na úkor stability programu. Přepnutí úprav z modulu Vyvolat do Editoru se občas pěkně kouslo a trvalo než se Zoner X vzpamatoval.

 5. Dr.Ozdi napsal:

  Si to označujte jak chcete 🙂
  myslím si, že by se tvůrci Zoneru, nebo sw na úpravu fotek obecně, neměli snažit za každou cenu přibližovat funkcím PS či LR na úkor funkcím, které jsou nebo byly jejich silnou stránkou…

 6. Ivan Hoe napsal:

  Model předplatného je jen další očůrávka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *