Zkušenosti s batohem Lowepro ProTactic 450 AW

Rád bych se podělil o uživatelské zkušenosti s batohem Lowepro ProTactic 450 AW, který používám necelý rok. Nebude to ani tak recenze, jako spíše dojmy které jsem z používání batohu získal.

Za svůj fotografický život jsem vyzkoušel už hodně batohů, ale s každým jsem měl nějaký problém a dost věcí mě na něm štvalo. ProTactic 450 byl ale snad první, který mi fakt sednul. Hledal jsem totiž větší batoh, do kterého bych se vlezl s celou výbavou a hlavně který by pojmul i velký bateriový 600W záblesk. Měl jsem ale pořád podmínku, aby batoh umožňoval i rychlý přístup k foťáku. To vše batoh splňuje. Dojmy z batohu v bodech:

Dá se přizpůsobit aktuálním potřebám

Celý batoh se dá přeorganizovat tak, aby splnil různé požadavky. Změnou vnitřního uspořádání se dá dosáhnout toho, že jsem do něj vecpal celou svou foto výbavu a ta byla hezky chráněna při přepravě. Batoh jsem používal ale i mimo zakázky pro situace kdy jsem sebou bral jen foťák s objektivem a k tomu hodně osobních věcí. Z vnější strany batohu jsou všude místa, na které jde připevnit jeden ze dvou popruhů, držák na stativ/láhev, držák stativu a pak menší kapsu. Párkrát jsem s batohem cestoval s dvěma stativy na studiové světla.

Pro větší tůry je fajn možnost využít bederní pás, který navíc nabízí dvě další menší kapsy, do kterých jde uschovat menší příslušenství. Naštěstí jde tento pás odepnout a z batohu sundat, což se hodí na kratší cesty městem nebo pro lidi kterým bederní pás vadí. Ramenní popruhy jsou celkem tenké a ne moc polstrované. Pro běžné situace to nevadilo a batoh se mi nosil příjemně. Jediné problémy jsem měl s plně naloženým batohem s připnutými stativy vzadu – to už po delší době nebylo nejpříjemnější.

Rychlý přístup k foťáku a skvělý přístup k celému obsahu batohu

K výbavě jde přistupovat buď z levé/pravé strany, z vrchní strany batohu a nakonec nejlepší vychytávka je zadní přístup, díky kterému po odklopení zadní části batohu získáte přístup k celému vnitřku. Oproti některým jiným batohům se zde přistupuje dovnitř přes tu stranu batohu blíže k zádům. Což je geniální, protože například při focení venku nemusíte pokládat batoh těmi ramenními popruhy na zem a nebudete mít pak po opětovném nasazení batohu špinavé záda 🙂

Hodně jsem si oblíbil možnost položit batoh na zem, odkrýt celý vnitřek a během focení pak snadno přistupovat ke všem objektivům, bleskům a dalšímu příslušenství. Skvělá vychytávka je přídavný úchyt ve spodní části batohu – když pak batoh leží na zemi a vy ho chcete rychle přenést aniž byste ho museli zapínat, stačí chytit za horní a spodní úchyt a batoh přenést.

Ochrana techniky

Batoh je fakt bytelný a je z pevného materiálu. Vrchní část je vypouklá nahoru a ještě více zpevněná. Vršek se dá zipem otevřít a kromě přístupu dovnitř batohu se v této vrchní části ukrývá i kapsa na další věci, ke které se přistupuje přes zip. Vnitřek batohu je dobře chráněn proti různým menším nárazům a pádům, ty stěny batohu jsou neforemné a drží tvar – díky tomu budou jednotlivé nárazy dobře tlumené a rozprostřou se do větší plochy vnějšího povrchu.

Pevné zpracování batohu má ale jednu nevýhodu – batoh je pořád stejně velký i když je zaplněn jen z části a zároveň do něj nenacpete něco, co má třeba jen o kousek větší rozměry než je vnitřek batohu. Prostě není nafukovací.

Proti dešti pak slouží skládací pláštěnka ukrytá ve spodní straně batohu.

Rozměry

Na to kolik toho batoh pojme není vůbec nijak mohutný. Pocitově mi přijde třeba o dost skladnější, než můj předchozí Lowepro Fastpack 350, do kterého se ale přitom vlezlo mnohem méně věcí. Vnější rozměry batohu jsou 34,8 x 27 x 48,8 cm. Co je ale méně příjemné je váha, která je 2,6kg. Batoh je sám o sobě dost těžký, což je daň za to bytelné zpracování. Batoh se tedy moc nehodí pro situace, kdy chcete sebou brát třeba jen samotný foťák.

Co se mi nelíbí

S batohem jsem byl hodně spokojený, ale našlo se pár detailů, ze kterých jsem nadšený nebyl. Batoh má velký otevřený prostor rozdělitelný přihrádkami. Ale má minimum uzavíratelných kapes. V podstatě jen dvě po stranách (do kterých se moc nevleze) a pak jeden v tom horním víku. Takže jsem věčně bojoval s tím, že tam věci neměly pevně dané místo. Například pevný disk a nabíječku k notebooku jsem schovával do té kapsy, která je určená na připnutí z vnější strany batohu, ale nosil jsem ji vevnitř. Asi by se hodilo k batohu pořídit ještě více podobných menších pouzder, díky kterým bych mohl lépe organizovat drobnější předměty.

Z čeho jsem neměl dobrý pocit bylo nošení notebooku při plně zaplněném batohu. Když v něm moc věcí nebylo, tak to bylo ještě v pohodě. Když byl batoh plný, měl jsem z toho špatný pocit a přišlo mi, jako když je notebook hodně utlačovaný…a to mám celkem tenký Macbook Pro. Ještě větší problém byl, když jsem chtěl s notebookem brát i grafický tablet od Wacomu. Přímo se k tomu vybízela ta kapsa na odklápěcích zádech batohu. Tam se tablet sice dal zastrčit, ale pocitově ten tlak na notebook byl ještě výraznější a proto jsem raději přenášel tablet přímo v horním prostoru vnitřní části batohu.

Další problém byl s přístupem k notebooku. Sice k tomu nemusíte odklápět celé záda, stačí jen rozepnout vrchní část. Jen pak k přístupu trochu vadí ramenní popruhy (musíte je trochu odklopit do strany) a když jsem měl vršek batohu hodně zaplněn věcmi, tak to nebylo moc pohodlné (například při vytahování ve stísněných podmínkách vlaku).

A poslední detail je ve vnějším přídavném držáku na láhev. Pojme buď větší 1,5l láhev, nebo pak kombinaci 0,5l láhve a k tomu třeba deštníku. Komfort nošení se pak trochu sníží, protože najednou z batohu něco čouhá a nevypadá to pak tak dobře. Pokud jsem měl vevnitř batohu místo, raději jsem pití nosil vevnitř.

Závěrečné zhodnocení

S batohem jsem byl hodně spokojen, používal jsem ho letos hodně často a dost jsem si zvykl na ten snadný přístup k výbavě. Pokud chcete přenášet více výbavy, chcete svou techniku dobře chránit a zároveň se nechcete tahat s mohutným batohem, můžu Lowepro ProTactic 450 AW doporučit. Cena není nejnižší, nový batoh vyjde na nějakých 5500Kč. Vzhledem ke kvalitě zpracování a možnostem přizpůsobení mi ale nepřijde přehnaná. Navíc batoh vypadá podle mě hodně dobře, což je už ale dost subjektivní.

Galerie

V průběhu roku jsem fotil různé způsoby využití batohu. Jsou to jen výcvaky mobilem, tak jen pro inspiraci co vše batoh zvládne.


Dva přídavné popruhy umožňují připnutí dokonce i větších objektů. Zde je kombinace jednoho menšího stativu a 95cm softboxu. Nosit to nebyl problém, horší to bylo při cestování v MHD, tam tahle sestava byla značně nepraktická 🙂

Tady je ukázka plně naloženého vnitřku, z focení kdy jsem šel fotit jen s tím velkým 600W bleskem. Dost místa zabral reflektor. Na fotce je vidět že batoh v rozepnutém stavu trochu ztrácí svůj tvar, ale po zapnutí zadní části se zformuje a vypadá už normálně rovně. Je tady vidět jak nehezky vypadá to postranní pouzdro s láhvi vody. A taky jak vypadá ta přihrádka vpravo dole naplněná různými drobnými předměty. Z vnější strany jsem měl pak připnutý jen jeden menší stativ a to už je celkem v pohodě i na to cestování v MHD – jen si člověk musí dávat pozor při otáčení se 🙂

Na třídenní cestu do Polska jsem si vzal foťák se všemi objektivy, Instax SP-2 tiskárnu, odraznou desku a pár drobností. Vše se vlezlo bez problémů a nejvíce místa zabralo oblečení.

Fototechniku jsem vždy ukládal ve spodní části batohu a osobní věci pak nahoře. I proto, že nahoře je batoh hlubší a vejde se tam toho více. Odraznou desku jsem připnul z vnější strany a tím jak je batoh ve vrchní části hlubší, tak ta odrazka ani nijak extra nevyčuhovala ven. Druhý popruh jsem použil ke stabilizaci láhve s vodou, protože ta 1,5l láhev tam moc dobře nerží a při chůzi se jinak hýbe. Taky si všimněte na fotce z vnitřku, že jsem spodní objektivy položil naležato vedle sebe a to z toho důvodu, abych mohl během focení k oběma spodním objektivům přistupovat z boční strany a během focení tak měnit objektivy.

Další ukázka využití popruhů – dva stativy a dva deštníkové softboxy. V podstatě jsem pobral celý mobilní ateliér v batohu a ruce jsem měl volné.

Pokud jsem sebou bral i konstrukci na fotopozadí, bral jsem ji mimo – to už by váha batohu narostla až moc. Ale i tak mi to uvolnilo ruce, protože vše hlavní jsem měl uložené v batohu – dva stativy pověšené na něm a v rukou jsem už nesl jen fotopozadí, konstrukci a deštníky 🙂

A zde je ukázka jedné z nevýhod, když budete chtít vzít jen pár věcí, tak je tenhle batoh dost nepraktický. Na každodenní nošení pokud nejdete zrovna fotit něco konkrétního se úplně nehodí.

 

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *