Mdlé fotky na notebooku? Může za to Intel

Asi si říkáte, co je to za blbost, Intel přece dělá procesory. Ale uvnitř těch procesorů je integrovaná grafická karta, vlastně většina počítačů má grafiku od Intelu. Jeden takový jsem si teď koupil, cestovní notebook na příležitostnou úpravu fotek. Hned od začátku mi přišlo, že světlé tóny jsou nějaké vyšisované, téměř bez kontrastu. Nejvíc to bylo patrné na fotce zamračené lofotské oblohy, kde mají být lehce vidět mraky. Jenže notebook žádné mraky neukázal – jen šedivou plochu téměř bez kresby.

sediva-obloha

Jemná tonalita mraků na notebooku nebyla vidět

Tak jsem začal zjišťovat, jestli není v systému něco blbě nastavené, zkoušel jsem různé možnosti. Hlavně nastavení v ovládacím panelu pro HD grafiku od Intelu, které se tedy ukázalo úplně k ničemu. Nastavením jasu a kontrastu tam se dá obraz leda tak zkazit. Ať vás ani nenapadne si pomocí těchto hejblátek zkusit doladit obraz. I minimální zvýšení kontrastu ořízne světlé tóny a máte místo nich čistě bílý flek.

intel-barvy
V průběhu pátrání po příčině problému jsem zkoušel i test monitoru na Lagom.nl a při zobrazení gradientu se stala taková divná věc, gradient chvíli „poskakoval“ než se ustálil. Trvalo to asi 10 sekund, takže jsem si ani nevšiml, že se postupně snižuje i jas displeje a kontrast. Tohle je zrychlená animace:

gradient-anim

A takhle to vypadá celé na videu:

Celé se to děje kvůli aktivované technologie pro snížení spotřeby displejů (nastaveno výrobcem). Tato technologie šetří baterku tím, že podle situace mění svítivost displeje a koriguje to změnou kontrastu. Aby to uživatele nerušilo, tak změna je plynulá a trvá zmíněných 10 sekund. Právě na gradientu je nejlíp vidět, jak změna kontrastu nabourá plynulý přechod a vznikají tam nepravidelné proužky.

Postupně se snižuje svítivost displeje a kontrast, takže nakonec vznikne v nejsvětlejší části gradientu světle šedá plocha. A to je přesně to, co jsem viděl na fotkách – místo mraků šedý flek.

gradient-srovnani

Nahoře počáteční stav, dole konečný. Pravá část spodního gradientu je šedá, skoro bez kontrastu.

Řešení problému

Řešení je jednoduché, tuhle vychytávku Intelu zakázat. Dělá se to na záložce napájení z baterie:

intel-napajeni

Zatímco předtím bylo na gradientu vidět nepravidelné proužkování, po vypnutí šetření energie už je gradient téměř hladký a stejně tak není problém s vyšisovanou oblohou. Nejjednodušší způsob, jak zjistit jestli máte stejný problém, je podívat se na Lagom.de. Pokud vidíte na gradientu výrazné proužkování, které se navíc hýbe, tak s velkou pravděpodobností pomůže vypnout právě šetření energie.

Roman Flössler

Jsem fotograf, grafik a lektor Photoshopu na volné noze. Na mém webu Flor.cz najdete online kurz Photoshopu zdarma.

1 odpověď

  1. Pavel napsal:

    Musím přiznat, že při čtení tohoto článku, jsem měl strašnou chuť se smát. „Amerika objevena“. Až po chvíli mi došlo, že toto nastavení, které tady doporučujete vypnout, je v každém novém notebooku. A že drtivá většina uživatelů je natolik hloupá, že je ani nenapadne přemýšlet o tom, k čemu je to dobré. Schválně používám výraz hloupá a ne jen nezkušená. Protože taková je bohužel doba. Lidi si kupujou drahá složitá zařízení a povětšinou na nich neumí nic jiného, než to zapnout, vypnout a spustit prohlížeč. Každopádně nastavení automatického vyvažování podsvícení nejen pro úsporu baterie, ale taky pro jakési šetření lidského oka, je dnes téměř ve všech mobilních zařízeních. A slušně řečeno, neplechu to dělá taky ve všem. Takže u mne už mnoho let platí, že automatizace vypínám, co můžu nastavím podle vlastního uvážení, a nemilosrdně odinstalovávám balast dodaný výrobcem. Byly doby, do Windows 7, kdy jsem jako první vyndal HDD a zformátoval ho…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *