Fujifilm X-H1: první dojmy z první bezzrcadlovky Fujifilmu se stabilizovaným snímačem

Dostal se mi do rukou předprodukční vzorek novinky Fujifilm X-H1 a měl jsem možnost s ním chvíli fotit. Přináším první dojmy z velmi krátkého používání, neberte to tedy jako plnohodnotnou recenzi.

Vzhled a ovládání

Há jednička je vzhledově takový hybrid mezi modelem X-T2 a středoformátovým GFX 50s. Rozměrově a vzhledově je bližší modelu X-T2 a z GFX pak přebírá větší grip, umístění spouště a stavový displej.

Celkově jde o největší APS-C foťák od Fujifilmu a nejde už rozhodně o malou bezzrcadlovku. Grip je o dost větší než u modelu X-T2 (který sám o sobě měl doteď největší grip z Fujifilm X modelové řady) a hodně usnadňuje držení. Především pokud fotíte s velkými objektivy, oceníte to.

Na horní straně zmizel otočný volič kompenzace expozice a místo něj je stavový displej, podobný jako u GFX. Celkem zajímavý je fakt, že displej ukazuje základní hodnoty i při vypnutém foťáku. Pro kompenzaci expozice je u spouště zvlášť tlačítko, které stačí držet a točit předním nebo zadním rollerem (lze nastavit v menu). Případně lze nastavit tlačítko kompenzace expozice aby sloužila jako přepínač a stačilo ji jednou zmáčknout a pak už jen vesele točit rollerem. Zde mám jen výtku k provedení tlačítka – hmatově se špatně rozlišuje od okolí a měl jsem problémy ho mačkat když jsem koukal do hledáčku. Naštěstí kdybyste si na to nezvykli, tak jakékoliv funkční tlačítko lze nastavit na tuto funkci.

Spoušť mě celkově zklamala. Nevím jestli jde jen o záležitost předprodukčnícho kusu, ale chod spouště je hodně měkký a ten mezistav mezi namáčknutím a domáčknutím spouště není při mačkání spouště vůbec znát. V podstatě se jen stačí lehce dotknout prstem spouště a foťák už zaostřuje. Pak stačí jen lehce přitlačit a foťák rovnou exponuje. Během testování jsem udělal hodně nechtěných snímků právě díky té měkkosti spouště. Nicméně ke konci testování (fotil jsem s tím v podstatě 2x) už se to zlepšilo a začal jsem si zvykat. Nicméně i tak více preferuji pevnější spoušť jako u ostatních foťáků.

Jinak se zbytkem přístroje jsem byl už spokojen 🙂 Tlačítka na zadní straně jsou větší a vystouplejší než u X-T2 a lépe se mačkají. Displej je navíc dotykový a jako příjemný detail je příjemnější pojistka pro vertikální vyklápění displeje. U X-T2 tam byla páčka, kterou občas není nejjednodušší přepnout pro vysunutí displeje. U X-H1 je tam jen tlačítko, se kterým je vyklopení displeje rychlejší a snadnější.

Další změnou je hledáček, který je teď více vysunutý a je tedy umístěný dále od zadní strany foťáku. Díky tomu je jednodušší přilepit oko přímo k hledáčku a nepatlat si tolik po displeji 🙂

No a jako malý detail je v páčce u levého otočného voliče možnost zvolit jednu ze tří rychlostí sekvenčního snímání – kromě CL a CH byla přidaná možnost i střední rychlosti. V menu lze pak navolit počet snímků za sekundu pro každé z těchto nastavení.

Srovnání Fujifilm X-H1 a Fujifilm X-T2

Videopředstavení a srovnání s X-T2

Parametry

Specifikace prakticky vychází z modelu X-T2. Zásadní novinkou X-H1 je ale pěti-osá stabilizace snímače, díky které můžete fotit ostré stnímky s delšími časy i s objektivy, které nemají optickou stabilizaci. Hodně se to hodí taky pro záznam videa, kde máte najednou stabilizované i pevné světelné objektivy, případně ty manuální přes redukci. Stabilizace by údajně měla mít účinnost 5,5EV.

Stabilizace se testuje hodně špatně. Schválně jsem zkusil fotit při večerním focení na delší časy kolem 1/30s. Sice jsem i tak měl dost fotek rozmazaných, ale jejich procento nebylo moc velké a určitě bych bez stabilizace dopadl hůře. Pokud nastavíte stabilizaci snímače tak, aby stabilizoval po celou dobu, usnadní to focení s delšími objektivy. Fotil jsem hlavně s objektivy 23mm f/1.4 a 56mm f/1.2. U té 23mm byl při focení efekt stabilizace nepatrný, ale u 56mm bylo focení příjemnější, protože se obraz v hledáčku během focení tolik netřásl. Údajně by měla stabilizace umět spolupracovat i s optickou stabilizací objektivu, to jsem ale netestoval.

Každopádně největší přínos má stabilizace pro záznam videa. To je další změna oproti dřívějším modelům. X-H1 je totiž hodně zaměřený pro kvalitní záznam videa. Protože se videem nezabývám, nebudu zabíhat do detailů. Nicméně kromě toho že zvládá 4K video (až 4096×2160/24fps a 200Mbps), zvládá taky slow motion ve FullHD při 120 snímcích za sekundu. Dále je nově možnost zaznamenávat F-log přímo na paměťovou kartu (u X-T2 to šlo jen do HDMI rozhraní). Celkově je u X-H1 i mnohem více nastavení týkajícího se videa.

Kromě těchto zmíněných novinek jsem jinak nezpozoroval rozdíl mezi X-H1 a X-T2. Údajně by měla být X-H1 rychlejší, ale testoval jsem to s pomalými objektivy, takže změny v AF jsem si nevšiml. Snímač by měl být identický (jen s rozdílem dříve zmíněné stabilizace), takže obrazový výstup z obou foťáků by měl být totožný. Zatím nemám v čem vyvolat rawy z X-H1, takže nemůžu úplně posoudit.

Co se týká detailů, tak u X-H1 je dostupná i nová filmová simulace ETERNA. A všiml jsem si i nového zpracování vodováhy, která ukazuje nejen náklon doleva/doprava, ale i dolů/nahoru.

Další parametry v bodech:

 • 24,3Mpx APS-C X-Trans CMOS III snímač
 • obrazový procesor X Processor Pro
 • pětiosá stabilizace snímače (IBIS)
 • velký elektronický hledáček s 3,69 miliony obrazových bodů
 • výklopný 7,6cm dotykový displej
 • 3,25cm velký stavový displej
 • tělo odolné prachu a vodě
 • dva sloty na paměťové karty
 • wifi a bluetooth
 • záznam videa do Cinema 4K, 4K, full HD

Ukázka stabilizace videa

Video moc často nenatáčím, ale u X-H1 mě zajímalo, jak bude fungovat při záznamu stabilizace při natáčení z ruky s objektivem Fujifilm 23mm f/1.4. Použil jsem režim ostření AF-C a dokud jsem držel ostřící bod na modelce, ostřilo to bezproblémově. Ve videu je vidět při venkovní scéně, jak se mi dostala modelka z ostřícího bodu a foťák přeostřil na pozadí.

Jak fotí

Pokud vás zajímá co z foťáku leze, stačí se podívat na jakékoliv ukázkové snímky z Fujifilm foťáků s X-TransIII snímačem (tedy modely X-Pro2, X-T2, X-T20, X-E3, X100F). Já s foťákem realizoval dvě focení a protože zatím není v čem pořízené rawy vyvolat, upravoval jsem pouze JPEGy z foťáku (fotky jsou upravené kombinací Lightroomu a Photoshopu)

Testoval jsem stabilizaci snímače při focení nočních portrétů. Toto je focené s objektivem 23mm f/1.4 na ISO 800, čas 1/30s a f/1.4. Přitom to bylo focené za jízdy vlakem, který sám o sobě moc stabilní nebyl. Ne všechny fotky byly perfektně ostré, ale vzhledem k okolnostem při daném expozičním čase jich bylo povedených překvapivě dost.

Zde použit objektiv 56mm f/1.2 a expoziční časy byly 1/40s a 1/60s. Bez stabilizace s tímto objektivem málokdy fotím s časy pod 1/100s. U druhé fotky je snížený kontrast způsobený focením skrz záclonu.

Delší expozice z ruky. Objektiv 23mm f/1.4, clona f/8, ISO 3200 a čas 1/8s.

V ateliéru nebylo co řešit. Fotil jsem na střídačku i se svou X-T2 a ty rozdíly kromě té ergonomie byly minimální.

Celkové dojmy

Sám už pár měsíců fotím s modelem X-T2. Při focení s X-H1 jsem měl dojmy jako bych fotil s X-T2 na steroidech 🙂 Oba foťáky jsou si velmi podobné, ale u H1 je hodně vidět ten posun více směrem k profesionálním fotografům. Celé tělo a zpracování působí ještě bytelnějším dojmem a co se týká položek v menu, je jich zde ještě o dost více. Díky většímu gripu se foťák příjemně drží a radost z focení kazila jen citlivá spoušť. Vystouplejší hledáček mi osobně vyhovoval a fotilo se mi s nim příjemněji.

Tip: doporučuju Fujifilm výbavu kupovat v obchodu Fujifoto.cz

Příjemně mě taky překvapila závěrka, která je u X-H1 neuvěřitelně tichá. I při focení v tiché místnosti modelka během focení ani neslyšela, že fotím. Což ocení především reportážní fotografové. Nově je u závěrky možnost využít elektronickou první lamelu, což dále eliminuje riziko roztřesení foťáku během expozice.

Obával jsem se, že stabilizace snímače bude mít velký vliv na výdrž baterie. X-H1 používá stejné baterie jako ostatní modely z řady X. Nicméně při foceních jsem si nevšiml nějakého rychlejšího vybíjení, přišlo mi to stejné jako u nestabilizované X-T2.

Kdybych se rozhodoval mezi koupí X-T2 a X-H1, měl bych dost velké dilema a pokud by cenový rozdíl nebyl velký, asi bych šel do X-H1. Nicméně jako majitele X-T2 mě X-H1 nechává zatím chladným a změnilo by se to snad jen v případě, že bych se chtěl nějak více věnovat videu.

I tak je X-H1 velmi příjemné rozšíření modelové řady. Fujifilmu citelně chyběl “pořádný” (čti velký) foťák v řadě X. Přeci jen při použití světelných zoomů jako třeba 16-55mm f/2.8 nebo 50-140mm f/2.8 jsou ty menší těla bez gripu spíše nevýhodou a do teď byl jediný způsob jak to řešit použití nějakého přídavného gripu.

Pokud si chcete Fujifilm X-H1 (nebo jiný model od Fujifilmu) pořídit, doporučuju jej koupit v obchodu Fujifoto.cz. Kromě skvělého servisu, odborného personálu dostanete k nákupu taky hodnotné dárky.

Děkuji českému zastoupení Fujifilmu za zapůjčení foťáku.

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Počet komentářů: 3

 1. Alda napsal:

  Díky Davide za fajnovou seznamovací recenzí s X-H1, včetně ukázkových fotografií…

 2. Matwey napsal:

  Ahoj David, tých vylepšení tam asi bude viac a nie sú iba kozmetické. Aspoň dve z nich:
  1/ Rýchlosť a presnosť AF nie je len údajná, ale faktická:
  „Fujifilm urobil ďalšiu revíziu algoritmu autofokusu. Podarilo sa rozdeliť každý zaostrovací bod na 5 bodov pre ešte väčšiu rýchlosť a čo je najdôležitejšie, presnosť. S modelom X-H1 sa AF posunul ešte ďalej. Každá z piatich subdivízií je rozdelená na 4 nové podoblasti a tieto 4 oblasti majú dokonca 3 informačné jednotky AF. To znamená, že X-H1 dostane 60 kusov dátových informácií z každého AF bodu, kde X-T2 prináša 5 kusov dátových informácií z každého AF bodu.“ (preview Jonas Rask) . Aj to ešte vylepší AF-C a výstup pri akčnej fotografii.
  2/ „Model X-H1 je vybavený úplne novým EVF. Má rozlíšenie 3,69 miliónov bodov v porovnaní s 2,36 miliónov bodov X-T2. Má výrazne zvýšený jas na maximálne 800 cd / m2. Reakčný čas pri použití očnej detekcie a prepínania z LCD na EVF bol znížený z 0,4 s XT2 na 0,15 s.“
  Ináč, dík za prvé dojmy. Je zjavné, že to bude súčasná vlajková loď rady X a Top model APSC v CSC segmente absolútne.

 3. sasasaki napsal:

  Thanks a lot for the article post.Much thanks again. Fantastic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *