Okno jako nekonečný zdroj fotografických námětů

Co dělat, když sedíte zavření doma nebo v práci a nemáte čas jít někam fotit? Možností je více, dneska bych vás rád inspiroval tím, co se dá fotit při pohledu z okna. Samozřejmě hodně záleží na tom, kde bydlíte a jak to vypadá při pohledu z vašich oken. Některé výhledy nabízí mnohem více možností, u jiných bude zase těžší něco vymyslet. Už jsem fotil z několika různých bytů a kanceláří a i když někde byl výhled špatný, vždy se dalo něco vymyslet.

Proč fotit z okna?

Má to mnoho výhod. Můžete fotit za jakéhokoliv počasí a světelných podmínek. Jestli venku prší, sněží, nebo řádí bouřka se silným větrem, vám to může být jedno. Naopak takové nepříznivé počasí můžete skvěle využít pro pořízení zajímavých snímků a to vše zvládnete z tepla domova. Nejlepší na tom je, že ten výhled z okna máte k dispozici stále. Takže kdykoliv se začne dít něco zajímavého, můžete začít fotit.

Co lze fotit

Představivosti se meze nekladou a možností je opravdu mnoho. Zaměřte se především na to, co vás osobně něčím zaujme. Připravil jsem si několik fotografií, které jsem za poslední roky pořídil právě z oken. Bydlel jsem v různých bytech, některé fotografie jsou pořízeny z práce. Takže budou ukázky různorodější. Navíc můžete fotit v podstatě čímkoliv, co bude po ruce. Ukázky níže byly pořízeny různými zařízeními – od mobilu až po zrcadlovku.

IMG_5802 IMG_6553

Při focení z domova je mnohem jednodušší fotit brzo ráno. Právě východy slunce (a samozřejmě i západy) bývají zajímavé – v létě hezky barevné, na podzim zase zaujmou častými mlhami.

IMG_5207a

Máte-li teleobjektiv, hledejte zajímavé detaily v okolí. Neznamená to, že byste měli šmírovat lidi v jejich domovech. Tento pes mě zaujal už z dálky, použití objektivu s ohniskem 200mm mi umožnilo zachytit tento detail. Snímek jsem mírně desaturoval k umocnění atmosféry.

DSCF1134

Že nemáte žádný zajímavý výhled? Zkuste zabrat jinak nezajímavé objekty trochu jinak. Když se podívám z okna, vidím protější panelák, který není zrovna nejhezčí. Když jsem vyplnil celý snímek okny, hned to vypadá jinak. A co více, podoba této scény se mění v závislosti na počasí a denní době. Všímejte si, jak světlo ovlivňuje barvy a stíny okolí. Při slunečném počasí slunce vrhá ostré stíny. Když je zataženo, je hezky měkké světlo a scéna je bez stínů.

IMG_5855 IMG_3770

Mraky jsou hodně vděčné téma. Příroda občas vytvoří opravdu dechberoucí pohledy. Osobně se mi osvědčilo vždy do záběru umístit i něco jiného, než pouze oblaka. Fotografie, na kterých jsou pouze mraky mě nikdy moc nezaujaly, něco tomu vždy chybělo. Velmi dobré mraky se objevují před a po bouřkách (přečtěte si taky návod jak fotit blesky).

DSCF9042 DSCF1061

S teleobjektivem můžete vyhledat zajímavou scénu a počkat si, až do záběru vkročí vhodná osoba, nebo v tomto případě i zvíře.

IMG_20140422_173658 IMG_20140415_174114

Nenechte se odradit tím, že nemáte u sebe fotoaparát. Tyto snímky jsem pořídil mobilem s nekvalitním fotoaparátem. Upraveny pouze pomocí Instagramu. Protože telefon neumožňuje použít zoom, musel jsem lépe promyslet kompozici snímků a počkat si, až do záběru vleze nějaká osoba. Na prvním snímku jsem využil delší expozice k rozmazání dešťových kapek (pršelo opravdu silně) a u druhého snímku jsem zase využil zapadající slunce, které vrhalo dlouhé stíny.

IMG_8610

Nemusíte do snímku dostat vše, v jednoduchosti je krása. Čím méně rušivých objektů, tím lépe.

IMG_2863

Nebojte se experimentovat. V tomto případě jsem si chtěl pohrát s delší expozicí. Zaujal mě nápis bus a chtěl jsem mít v záběru jak chodce, tak také projíždějící auto. I když by se mi více líbilo trochu jiné rozmístění objektů (auto více vpravo, chodec více vlevo), snímek jsem si oblíbil. I když je po technické stránce špatný. Neřešte to, bavte se a zkoušejte něco nového. Nikdy nevíte, co z toho může vzniknout.

IMG_6505

V deštivém počasí se můžete zaměřit na kapky na skle. Výhled za sklem můžete efektně rozostřit a to i v případě, kdy máte k dispozici například jen kompakt. Při focení na krátké vzdálenosti (např. makro snímky) je hloubka ostrosti velmi malá i u přístrojů s malým snímačem. Skvělé jsou chvíle, kdy chvíli prší a o chvíli později zase svítí slunce, to dodá snímkům zajímavé barvy.

IMG_3737 IMG_5860-IMG_5867

A pokud budete mít štěstí, uvidíte i duhu. V takovém případě se můžete zaměřit buď na detail, jako vidíte u první fotky. Pokud budete chtít vyfotit duhu celou, musíte mít už hodně široký objektiv. Druhý snímek je panorama složené z několika snímků focených na výšku. Bohužel fotit duhu není snadné, na fotkách většinou vypadá mnohem hůře a méně výrazně, než ve skutečnosti.

Udělejte si z toho zvyk

Čím častěji budete fotit, tím rychleji se dopracujete k zajímavým snímkům. Bez pravidelného a častého focení to prostě nejde. A pohled z okna máte k dispozici neustále, přístroj schopný fotografovat určitě taky. Alespoň myslím, že většina z nás má přinejmenším ten foťák v mobilu. Foťte okolí za různého počasí, v různých ročních obdobích a časech. Budete tak trénovat své fotografické oko a nabyté zkušenosti uplatníte v budoucnu, až budete fotit někde v terénu.

Zkuste pokaždé zachytit při focení z okna něco nového. Hledejte další zajímavé detaily, různé kompozice a čekejte na to správné světlo. Je úžasné, kolik takový jeden výhled skrývá možností pro fotografování. Využijte toho!

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Počet komentářů: 2

  1. Václav napsal:

    Dobrý článek! Zejména kapky na skle se dají fotit znovu a znovu. V podobném duchu jsem napsal na blog tento článek: http://krasnesvetlo.cz/kdyz-jste-v-aute-a-nemuzete-vystoupit/

  2. Amatér napsal:

    Ja najradšej fotografujem kvapky vody na nejakom nepriehľadnom povrchu. Vyleštená kapota auta, krídlo lietadla…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *