Recenze: Fujifilm X-Q1

Fujifilm XQ1 je pokročilý kompaktní fotoaparát se světelným objektivem a možností fotografovat v manuálním režimu. Uvnitř se ukrývá stejný snímač, jako v dříve recenzovaném Fujifilmu X20. Na rozdíl od něj je ale tento model mnohem kompaktnější.

Protože se v mnoha ohledech shoduje s již recenzovaným modelem X20, pokusím se v tomto článku zaměřit jen na hlavní rozdíly, které jsem při testování odhalil.

2014-09-23-IMG_0064 2014-09-23-IMG_0061

Ergonomie a ovládání

I přes malé rozměry se fotoaparát drží dobře. Na zadní straně hodně pomáhá malá pogumovaná plocha s výstupkem na palec. Vepředu sice žádný grip ani pogumovaná plocha není, ale vzhledem k velikosti a hmotnosti fotoaparátu to vůbec nevadí. Ovládacích prvků je vzhledem k velikosti fotoaparátu přítomno docela dost. Na horní straně najdete vyskakující interní blesk, tlačítko zapínání, spoušť se zoomovacím přepínačem a otočný volič expozičních režimů. Na zadní straně pak čtyři tlačítka (jedno z nich je tlačítko Fn, které po stisknutí umožní rychlý přístup k dalším funkcím). Dále pak otočný volič, který slouží zároveň jako čtyřsměrný ovládací prvek s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Hodně zajímavý je otočný prstenec kolem objektivu.

Jak se s nim fotí

Příjemně mě překvapila rychlost fotoaparátu. Od startu přístroje až po ostření, vše je pohotové a nemusíte se bát, že vám unikne důležitý moment. Především na širokém ohnisku ostří fotoaparát bleskově i ve špatných světelných podmínkách.

Rozsah objektivu je 25-100mm a světelnost f1.8 – f4.9. Na širokém ohnisku je světelnost skvělá a objektivem pronikne hodně světla, což znamená jednodušší focení v horších světelných podmínkách. Bohužel stačí trochu zazoomovat a světelnost velmi rychle klesá až ke konečné hodnotě f4.9. Například na ohnisku 35mm je minimální použitelná clona f3.6.

2014-09-20-DSCF1618 2014-09-20-DSCF1624

Ukázka nejširšího a nejdelšího ohniska.

2014-09-20-DSCF1629 2014-09-20-DSCF1628

Test rozostření pozadí na nejširším a nejdelším ohnisku. Vzhledem k velikosti snímače dosáhnete rozostření pozadí jen při ostření na velmi krátké vzdálenosti.

Většinu času jsem fotografoval v režimu priority clony. Fotoaparát je vhodný pro lidi, kteří chtějí mít možnost zasahovat do automatiky fotoaparátu. Díky přítomnosti manuálního a poloautomatických režimů lze kreativně využít všech možností fotoaparátu.

Velkou výhodou je taky možnost snímat do formátu raw (co je to raw?), což vám poskytne více možností, jak fotografie zpracovat a upravit.

Hodně jsem si sliboval od otočného prstence kolem objektivu. V praxi se mi ale nepoužíval moc dobře a nezvykl jsem si na něj. Lze mu nastavit jednu z několika funkcí a já ho používal především pro změnu kompenzace expozice. Problém je, že takový kompakt většinou držíte v jedné ruce. V takovém případě je téměř nemožné s prstencem otáčet a musíte použít druhou ruku.

Dobře se osvědčil taky optický stabilizátor objektivu, který je účinný a spolu se světelností f1.8 na ohnisku 25mm lze fotit na relativně dlouhé časy i z ruky.

Kvalita fotografií

12Mpx CMOS X-TransII snímač o velikosti 2/3″  je sice kvalitní, ale naráží na technické limity velikosti. Kvalita fotografií se nemůže rovnat fotoaparátům s většími snímači. I přesto lze ale pomocí XQ1 pořídit zajímavé a kvalitní fotografie. Především za dobrých světelných podmínek na nižší ISO mají fotografie dostatek detailů a působí hezkým a čistým dojmem.

2014-09-24-DSCF1731

X-Trans snímače od Fujifilmu jsou oblíbené i kvůli hezkému podání barev. Osobně většinou vyvolávám fotky z rawu a barvy si doladím dle svého vkusu (viz i tyto ukázky), ale pokud fotky nechcete upravovat a chcete fotit jen do JPEGu, oceníte několik různých barevných filtrů simulující různé filmy Fujifilmu.

2014-09-20-DSCF1651Makro režim umožňuje fotit už od vzdálenosti 3cm, ale pouze na nejširším ohnisku. Pro největší zvětšení tedy musíte fotit hodně zblízka.

2014-09-23-DSCF1712

ISO 3200 je už pro fotoaparát příliš, šum je znatelný i v menším náhledu a detaily ze ztrácejí. Naštěstí není šum barevný a nepůsobí tolik rušivě.

2014-09-23-DSCF1711

ISO 2500 je na tom podobně. 

2014-09-22-DSCF1682

Výhodou malého provedení je nenápadnost, takže třeba při focení na dovolené nebudete moc nápadní a snadněji tak zdokumentujete místa a lidi, na které narazíte. Při tichém režimu fotoaparát nevydá žádný zvuk, takže lze fotit i bez rušení okolí.

Video

Fotoaparát zvládá video až do režimu FullHD o rychlosti 60sn/s. Během videa lze nastavit i ruční ostření, kdy se ostří prstencem kolem objektivu. Zároveň je možné pomocí nástroje kompenzace expozice ovlivňovat expozici záznamu. Použití je snadné a rychlé, protože na zadní straně fotoaparátu je pro záznam vyhrazené tlačítko.

Shrnutí

Chcete-li co nejmenší přístroj, který vám poskytne pokročilejší funkce a manuální režim, může pro vás být Fujifilm XQ1 tou pravou volbou. Především pokud budete fotit často na nejširší ohnisko, plně využijete výhod skvělé světelnosti. Díky malým rozměrům bude fotoaparát vhodný pro zachycování momentek z každodenního života, nebo z různých cest. Možná taky oceníte WiFi modul, díky kterého můžete propojit fotoaparát s vašim chytrým telefonem (iOS nebo Android) a bezdrátově stahovat fotografie přímo do mobilu nebo tabletu. Ty pak lze ihned sdílet na sociální sítě.

Pokud se nechcete tahat s ničím větším a nechystáte se často fotografovat ve špatných světelných podmínkách, budete s výstupy XQ1 spokojeni. Manuální režimy a formát raw vám dovolí si s celým procesem pohrát tak, abyste z fotoaparátu dostali maximum. Případně může posloužit jako doplněk k zrcadlovce pro situace, kdy se vám s velkým foťákem tahat nebude chtít.

Fotoaparáty Fujifilm a další příslušenství seženete za výhodné ceny v eshopu fujifoto.cz.

Cena

Graf ceny produktu Fujifilm X-Q1 poskytuje server Heureka.cz

David Nogol

Živím se jako portrétní fotograf, jsem autorem knihy Jak na focení portrétů. Baví mě nejenom samotné fotografování, ale rád o fotografování píšu a pomáhám ostatním fotografům k lepším fotkám. Pořádám fotografické kurzy a workshopy a aktuality o mě najdete na mém Instagram profilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *