Vytvořené odpovědi
-
AutorPříspěvky
-
Dobrý den, v této cenové kategorii je to víceméně jedno, všechny foťáky budou fotit podobně. Vzhledem určení seniorovi bych vybíral hlavně podle velikosti tlačítek (aby se mu dobře ovládal) a taky bych se podíval jak vypadá rozhraní, jestli foťák nemá třeba zbytečně překomplikované menu.
Tak už to začalo, na světě je nový článek a další jsou v přípravě 🙂
Ahoj, Díky za reakci. Měl jsem teď divné období a moc jsem nikde nepublikoval. Tím jak jsem začal konečně i více fotit a být aktivnější, začal jsem dávat dohromady náměty na nové články. Už mám v zásobě nejméně 4 zajímavé témata a postupně je začnu zpracovávat 🙂 Tak snad se to tady v druhé polovině léta zase rozjede 😉
Zdravím Tome, s jakým objektivem máte s ostřením problémy? U Fuji se opravdu front a backfocus neprojevují. Jediné problémy můžou nastat při focení s nesvětelnými objektivy, když fotíte ve špatných světelných podmínkách. Kvůli zvýšenému šumu pak nefunguje kontrastní ostření tak spolehlivě. V takových podmínkách doporučuji používat jeden z 9 prostředních ostřících bodů, ty mají navíc i fázové ostření a jsou v těchto podmínkách spolehlivější (starší modely jako x-e1, x-pro1 to nemají).
Tenhle Sony je dobrý, má (na kompakt) velký snímač a celkem světelný objektiv. Vhodnější může být Canon G7X mkII, který má světelnější objektiv a stojí přibližně stejně…
Ahoj Jindro,
podexponovaná mi nepřijde, je to v pohodě. Co se týká svícení, tak jen bych možná světlo posunul trochu výše a svítil lehce z nadhledu. Jinak v pohodě, tohle je klasický výsledek svícení jedním světlem 🙂
Přikládám ukázku vyvolanou z LR, lehké úpravy křivek + pár retuší
Attachments:
Už bych neměnil. Občas se dostanu na nějaký stroj s Windows a je to peklo, přijde mi to jako neskutečně zastaralý a nekonzistentní systém. Po HW stránce Macbooky nemají v dané cenové hladině konkurenci. Konkurenční stroje jsou buď plastové hračky, nebo jinak nedotažené šmejdy (špatné displeje, nepoužitelné touchpady/klávesnice). A nebo pak stojí stejně, nebo dokonce více.
Takže pro mě už jiná možnost není. Můj Macbook Air z roku 2011 stále slouží a výkonově zvládá i náročné úpravy fotek. Pomalu šetřím na výkonnější stroj, tentokrát půjdu do Macbooku Pro, kvůli vyššímu výkonu a možnosti zvolit 16GB RAM (teď mám jen 4GB).
Dobrý den,
bohužel netuším jak je na tom x-t10 s rychlostí kontinuálního ostření, zatím jsem jej neměl příležitost vyzkoušet. Má teď stejný af systém jako X-T1 (tento model dostal nový AF systém v poslední aktualizaci fw4.0). Je tedy možné, že Fujifilm ještě dále rychlost ostření v x-t10 zvýší, tak jak to bylo i u všech předchozích modelů.
O X-Pro2 se toho zatím moc neví, jisté je zatím jen to, že bude mít úplně novou generaci snímače (všechny současné fuji x foťáky zatím používají stejný snímač). Je možné, že bude mít i rychlejší AF, ale to zatím nikdo nemůže potvrdit.
Pokud je pro vás ale kontinuální ostření prioritou a budete jej používat často, asi bych doporučil vzít spíše klasickou zrcadlovku. Ty jsou pro tyto účely mnohem vhodnější.
Ten vršek bych neřezal, přijde mi to pak už zbytečně moc natěsno…ten ořez v originálu se mi líbí 🙂
Jinak ty teplejší odstíny používám u portrétů často, subjektivně se mi líbí více 🙂
Ahoj Jindro, posílám jednu ukázku úpravy a rychloretuše co jsem teď udělal v Lightroomu.
Attachments:
Dobrý den, s tímhle objektivem určitě chybu neuděláte – rychle ostří a má povedenou kresbu. A světelnost f4 v celém rozsahu se hodí, zvlášť na delších ohniscích, když se fotí v hůře osvětlených místech.
Alternativou by mohl být nějaký Tamron nebo Sigma se světelností f2.8, ale tam už nemusí být to ostření tak rychlé.
Nedávno jsem to rozepsal v tomto článku. Nejjednodušší je si vyzkoušet vyhovující ohnisko na svém setovém objektivu. Nastavit si 35mm a třeba týden vůbec nehýbat se zoomem. Pak zase další týden nastavit 50mm a fotit jen s tím ohniskem. Člověk pak sám zjistí, které ohnisko mu pro jeho potřeby vyhovuje více. Já nakonec skončil u dvou objektivů: 23mm a 56mm. 90% portrétů fotím s 56mm a jen když chci do záběru dostat více okolního prostředí, přehodím na 23mm
Kromě tohoto webu (kde je hodně článků zaměřených na začínající fotografy) doporučuji především skvělý web fotoroman.cz. Roman Pihan tam popisuje téměř vše podstatné o fotografii.
Tak, konečně jsem se dostal k úpravě snímku. Stejně jako Jindra jsem i já sáhl po černobílé verzi. Jak to bylo podexponované, tak se v čb dá snadněji pracovat se zesvětlením expozice 🙂
Attachments:
Děkuji a souhlasím, ať se to zase trochu prostřídá 🙂
Moni, zmenši ještě ten obrázek, maximální velikost je 256KB
Super, díky 🙂 Tak budu první a posílám svou úpravu. Vyretušoval jsem větve na obloze, pohrál si s kontrastem a barvama a nakonec jsem se rozhodl pro čtvercový formát, který mi tady seděl více. Jsem zvědav na další úpravy 🙂
-
Odpověď byla upravena před 7 roky, 7 měsíci uživatelem
David Nogol.
Attachments:
Tak trochu opožděně oznamuji konec tohoto kola. V tomto případě se úpravy týkaly většinou ořezu a barevného tónování. K této fotce mi nejvíce sedla úprava od J.Kaňky 🙂
Takže pokud má autor vybrané fotografie zájem, může založit vlákno „Uprav cizí RAW #3“, kde přiloží svůj raw k úpravě 🙂 Zároveň děkuji všem zůčastněným za zajímavé úpravy. Doufám že se zůčastníte i dalšího kola.
Ahoj,
snímek je to určitě zajímavý, líbí se mi tónování a kompozice. Tvrdé nasvícení sluncem se v tomto případě hodí a zapadá to do prostředí. Trochu mě ruší lesknoucí se pleť na čele.
Něco mi ale na snímku moc nesedí. Nejspíše ta póza…ale to už je hodně subjektivní 🙂
Omlouvám se, úplně jsem zapomněl tohle kolo zpropagovat a termín jsem prošvihl. Posouvám termín do pátku 31.10. 🙂
Děkuji, obě úpravy jsou zajímavé a mají něco do sebe 🙂
Omlouvám se za zdržení, ale nějak jsem kvůli nemoci a hromadě práce moc nestíhal. Bylo těžké vybrat nějaký zajímavý raw k úpravě, nasadil jsi laťku dost vysoko 🙂 Tak snad bude pro ostatní zajímavá i momentka z ulice.
Více ve vlákně Uprav cizí RAW! #2
Je to škoda, ale s radostí se toho úkolu zhostím 🙂 Zatím zkusím vymyslet, který raw poskytnout k úpravám, aby to bylo zajímavé 🙂
Super, myslím že bylo těžké vybrat jednu nejlepší 🙂 Mě osobně nejvíce zaujala práce od AuDiGo a villka.
Pokud nepočítám pár výcvaků s taťkovým filmovým Zenitem, vše začalo přibližně v roce 2002, kdy jsem si pořídil telefon Sony Ericsson T310 s přídavným foťákem, který měl na tehdejší dobu úžasné rozlišení 640x480px. Sice fotky byly kostičkované a šum hrozný i při slunečném počasí, ale focení s tím mě bavilo. V roce 2005 si rodiče pořídili digitální kompakt Olympus c170, který jsem si občas půjčoval a byl jsem nadšený z té kvality fotek…ty 4Mpx pro mě tenkrát byly fantastické.
Stejně jsem v té době ale fotil většinou mobilem. Po starém T310 jsem si pořídil véčko Panasonic X700, což byl “chytrý” telefon se Symbianem. Ten měl sice stejné rozlišení jako předchozí mobil. Zmizely kostičky a hrozný šum, fotky ale spíše připomínaly olejomalbu. Většina fotek z toho období pochází právě z toho telefonu.
V roce 2007 jsem se na jaře rozhodl, že mě focení fakt baví a v posledním ročníku střední školy jsem si našetřil na kompakt Panasonic FX3. Fotil jsem všechno – krajinky, makro, noční fotky… Foťák jsem nosil všude sebou, i na maturitě jsem ho měl 🙂 Čím více mě to bavilo, tím více jsem si uvědomoval nedostatky a omezení kompaktu a toužil jsem po něčem lepším.
Protože jsem tenkrát focení moc nerozumněl, skočil jsem na marketingové řeči a v létě téhož roku jsem si pořídil ultrazoom Panasonic FZ8. Po prvotním nadšení přišla ledová sprcha, když mi došlo, že jsem si vlastně pořídil jen kompakt s větším zoomem a hledáčkem. Kvalita fotek byla pořád podobná.
Dost mě to štvalo a focení mě hodně bavilo, tak jsem trávil celé dny čtením článků o focení a prohlížením bazarů. Až jsem v listopadu 2007 narazil na zajímavý inzerát, kde se fotograf zbavoval celé výbavy za dost rozumnou cenu. Pořídil jsem si tak téměř nový Canon 350D spolu se dvěma setovými objektivy (18-55mm a 55-200mm). Zároveň jsem si krátce po pořízení zrcadlovky zkusil své první focení portrétů. V roce 2008 jsem si pak dokoupili pevnou padesátku (Canon 50mm f/1.8). Dále pak někdy v roce 2010 jsem ještě dokoupil externí blesk Canon 430EXII, který používám dodnes.
No a pak dlouho nic, tahle sestava mi vydržela až do roku 2012, kdy jsem se rozhodl skončit s kariérou programátora a zabývat se čistě jen focením 🙂 Tam už bylo jasné, že budu muset výbavu trochu modernizovat. Pořídil jsem si Canon 60D s objektivem Tamron 17-50mm f/2.8 VC (novější stabilizovaná verze). Poslední změna pak přišla koncem roku 2013, kdy jsem vyměnil pevnou padesátku za Canon 85mm f/1.8.
Jak vidíte, tak kromě toho roku 2007, kdy jsem si pořídil rovnou 3 různé foťáky, moc svou výbavu neobměňuju.
Super, tohle je skvělý nápad! Děkuji 🙂 S fotkou jsem si trochu pohrál a tady je výsledek.
Jsem zvědav na další úpravy. Ještě to pak k večeru (až bude více lidí online) zpropaguju na soc. sítích, tak snad se brzo dočkáme dalších úprav. Jinak akce to byla asi zajímavá, ten fotoreport se ti povedl 😉
A pro všechny ostatní…pokud chcete k příspěvku nahrát fotku, musíte být přihlášení. Pokud nemáte účet, registrace zde zabere chvilku.
Attachments:
Já k tomu snad jen dodám, že je vždycky fajn se nejdříve podívat na tvorbu autora článků, to docela dost prozradí 🙂 Ale jak píšeš, začátečník to často ani nepozná a stačí, když text působí dostatečně odborně.
Na druhou stranu…když jsem začínal s Fototipy, tak jsem moc fotit neuměl…takže bych měl být raději ticho 😀
Ahoj, díky moc za chválu, jsem rád že se nové Fototipy líbí 🙂 Ještě mám v plánu v následujících dnech trochu poladit pár drobností, ale sám jsem s novým webem spokojený.
A rovnou začnu snímkem z mé poslední foto procházky. Šli jsme už do metra a při přestupu na Můstku jsem si všiml starého pána. Hodně se mi líbilo i pozadí, kompozici jsem si ujasnil hned, jen jsem při focení dával pozor, abych nezmáčkl spoušť zrovna ve chvíli, kdy bude mít za hlavou ten spoj na zdi. Byl to jediný pokus, předem jsem počítal s převodem do ČB.
Díky za tip na projekt, vzpomínám si že ho tenkrát někdo zmínil v komentářích pod některým článkem 🙂 Ty dva úlovky jsou super, určitě v tom pokračuj 😉 I když vím jak je to těžké…hlavně se k oslovení odhodlat. Nedávno jsem narazil na zajímavou příležitost – starý pán chytal u Vltavy ryby…úplně jsem tu fotku viděl, ale nějak jsem se neodhodlal ho oslovit. V tu chvíli jsem si samozřejmě našel výmluvu, proč nefotit (svítilo ostré slunce :)). Nakonec jsem se na to vykašlal. Nejlepší je moc nepřemýšlet a rovnou jít na věc 🙂
O mých zkušenostech z oslovení neznámých lidí jsem psal zde:
http://www.fototipy.cz/2012/12/28/jak-jsem-zacal-oslovovat-a-fotit-nezname-lidi/
http://www.fototipy.cz/2013/03/18/foceni-neznamych-lidi-2-slecna-ve-vlaku/
http://www.fototipy.cz/2013/04/04/foceni-neznamych-lidi-3-slecna-v-palladiu/Rád bych v tom pokračoval, ale nějak se k tomu v poslední době nemůžu odhodlat 🙁
-
AutorPříspěvky